Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Ve středu 4. června 2025 bude Klientské centrum ČSSZ uzavřeno pro veřejnost z důvodu konání Česko-německých poradenských dnů. Více informací naleznete v tiskové zprávě. Děkujeme za pochopení.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Od letošního roku již nebudou mít noví zaměstnavatelé přidělenu správu sociálního zabezpečení vždy podle své místní příslušnosti, tzn. v okrese podle svého sídla, ale nově podle aktuální vytíženosti jednotlivých správ sociálního zabezpečení. Zaměstnavatelé komunikují s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) elektronicky, a proto je jediným důsledkem pouze efektivnější a rychlejší servis ze strany ČSSZ.
Zaměstnavatelé, kteří začnou zaměstnávat zaměstnance, mají povinnost se přihlásit do registru zaměstnavatelů. Tuto povinnost musí splnit nejpozději do osmi dnů ode dne svého vzniku, tj. ode dne, kdy do zaměstnání nastoupí první zaměstnanec s povinnou účastí na nemocenském pojištění, ale také třeba jen na základě dohody o provedení práce (u dohod o provedení práce jsou stanoveny registrační povinnosti, i když zaměstnanec není účasten pojištění).
Od letošního roku platí nová právní úprava týkající se registrace zaměstnavatelů, kterou přinesl zákon č. 395/2024 Sb., jímž se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, a další související zákony. Po přihlášení do registru zaměstnavatelů určí ČSSZ správu sociálního zabezpečení, která bude zaměstnavateli zastřešovat veškeré záležitosti týkající se nemocenského pojištění, důchodového pojištění a odvodu pojistného a bude jeho kontaktním pracovištěm. Doposud byla tato správa určena vždy podle místní příslušnosti. ČSSZ zefektivňuje svou agendu, a proto od letošního roku přiděluje správu sociálního zabezpečení zaměstnavateli rovnoměrně a pružně podle aktuální provozní situace, to znamená podle administrativní a personální kapacity jednotlivých správ tak, aby žádná správa nebyla přetížena a zaměstnavateli bylo možné poskytovat rychlý a efektivní servis. Při přidělování bude zpravidla preferovat správu ve stejném kraji. Zaměstnavatelům ze Středočeského kraje bude přidělena OSSZ Příbram. Ta bude též přidělena části pražských zaměstnavatelů, ostatní zaměstnavatelé z Prahy budou registrováni u různých správ v rámci celé republiky. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé komunikují s ČSSZ pouze a výhradně elektronicky, nemělo by jim toto nové uspořádání způsobit žádné komplikace. Přidělování správy sociálního zabezpečení bude probíhat pokud možno s přihlédnutím k místu sídla zaměstnavatele, není ale vyloučeno, že zaměstnavatel (nebo jeho nově zřízená mzdová účtárna) bude registrován u správy sociálního zabezpečení na jiném místě republiky.
Registrace a určení příslušnosti proběhne jednoduše ve dvou krocích:
Tato optimalizace je v souladu se zákonem České národní rady č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení.
Souhrn všech povinností zaměstnavatelů najdete na webu ČSSZ Zaměstnavatel snadně a přehledně.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.