Nemocenské pojištění

Cílem dávek nemocenského pojištění je finančně zabezpečit ekonomicky aktivní občany v okamžiku, kdy kvůli nemoci či mateřství ztratí krátkodobě výdělek.

Účast na nemocenském pojištění zaměstnanců vzniká ze zákona a je povinná. Osoby samostatně výdělečně činné si mohou platit nemocenské pojištění dobrovolně.

Z hlediska nemocenského pojištění se nerozlišuje, zda zaměstnanec je občanem České republiky nebo jiného státu. Nemocenského pojištění mohou být účastny jen osoby, které pracují v České republice pro zaměstnavatele se sídlem na území České republiky. Zaměstnanci, kteří jsou činní pro zaměstnavatele, kteří nemají na území ČR sídlo, jsou v ČR pojištěni, pokud má zaměstnavatel sídlo na území státu EU (více zde) nebo na území státu, s nímž ČR uzavřela mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení (více zde).

Kontakty

Aktuality ze sekce nemocenské pojištění

1. 2. 2019 Od února se mění poplatek za výplatu nemocenských dávek složenkou

V návaznosti na oznámení České pošty o změně cen služeb se od 1. 2. 2019 mění poplatek na doručení nemocenských dávek, tj. např. nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, ošetřovného, otcovské aj.

31. 5. 2018  Dlouhodobé ošetřovné – nová dávka z nemocenského pojištění od 1. 6. 2018

Od 1. června 2018 bude možné požádat o novou dávku nemocenského pojištění – dlouhodobé ošetřovné.

 

30. 1. 2018 Technická novela zákona o nemocenském pojištění – od 1. 2. 2018

 

9. 1. 2018  Otcovská – nová dávka z nemocenského pojištění od 1. 2. 2018

Od 1. února 2018 bude možné požádat o novou dávku nemocenského pojištění – otcovskou.

Archiv aktualit