Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které v roce 2024 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, mají povinnost podat přehled o příjmech a výdajích za tento rok. Od ledna 2025 jsou povinny podat přehled výhradně elektronicky, pokud mají zpřístupněnou datovou schránku zřízenou ze zákona.
Datová schránka byla zřízena a zpřístupněna ze zákona zpravidla všem, kdo mají přidělené IČO.
Přehled o příjmech a výdajích nepodávají pouze OSVČ, které byly v roce 2024 poplatníky v paušálním režimu a jejichž daň z příjmů je rovna paušální dani.
Jak nejjednodušeji podat přehled elektronicky?
ČSSZ doporučuje všem klientům použít interaktivní formulář na ePortálu ČSSZ. Svou identitu prokážete prostřednictvím přihlašovacích údajů ke své datové schránce nebo pomocí identity občana (bankovní identita, eObčanka, Moje ID, NIA ID, IIG, mobilní klíč eGovernmentu atd.).
Po přihlášení se automaticky vyplní všechny údaje, které o vás v ČSSZ evidujeme. Většina údajů tak již bude vyplněná: identifikační údaje, měsíce výkonu podnikání i zaplacené zálohy. Po vaší kontrole vypočítá formulář váš přeplatek či nedoplatek. Přehled tak podáte během pár minut.
Nedoplatek musíte uhradit do 8 kalendářních dnů od podání přehledu. U přeplatku si zvolíte, zda jej použijete na zálohy, nebo si jej necháte vyplatit. ČSSZ vyplácí přeplatky (pokud nemáte jiný splatný závazek) do jednoho měsíce ode dne jejich zjištění, a to na běžný účet nebo složenkou (služba za výplatu složenkou je zpoplatněna).
Přehled podáte elektronicky jedním z těchto způsobů:
Při odeslání z ePortálu ČSSZ přímým podáním se vám informace o úspěšném podání objeví na obrazovce. Průběh vyřízení můžete sledovat na ePortálu ČSSZ v nabídce MENU / Moje podání.
Při odeslání z ePortálu ČSSZ prostřednictvím datové schránky se formulář vyexportuje ve formátu XML a přesměruje vás do vaší datové schránky, ze které formulář odešlete. Do vaší datové schránky vám následně přijde protokol o podání přehledu.
Při odeslání z ePortálu ČSSZ s elektronickým podpisem (máte-li elektronický podpis na správě sociálního zabezpečení zaregistrovaný) vám přijde na váš e-mail protokol o podání přehledu.
Srozumitelný a podrobný návod najdete na webu ČSSZ:
Jak vyplnit a podat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2024.
Dokdy se musí přehled podat?
Přehled musíte podat do měsíce od podání daňového přiznání, zpravidla nejpozději do 2. 5. 2025.
Pouze pokud podáte daňové přiznání elektronicky po 1. 4. 2025, lhůta je prodloužena do 2. 6. 2025.
Jestliže Vaše daňové přiznání podával daňový poradce, přehled podáte nejpozději do 1. 8. 2025.
Pouze pokud máte technické potíže, podáte výjimečně a s řádným vysvětlením přehled v listinné podobě na předepsaném tiskopisu.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.