ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.

Přesuny výplatních termínů důchodů od dubna 2025
Důchodová reforma
Na úřad nemusíte, požádejte o důchod online
IDA: Odhad výše důchodu na pár kliknutí
Digitalizace nemocenských dávek – jednoduše, rychle, bez papírů  
Sleva pro pracující důchodce – zaměstnance i OSVČ
Podání přehledu OSVČ od ledna povinně elektronicky
Slavíme 100 let sociálního pojištění!
10 03/2025 Praha

Na pravou míru: Reakce na zavádějící informaci týkající se údajného výdělku na změně výplatního termínu

10. 03. 2025

V poslední době se objevují články, které tvrdí, že změna termínu výplaty důchodů v dubnu 2025 přinese důchodcům jednorázový výdělek. Toto tvrzení je zavádějící a rádi bychom uvedli na pravou míru informaci, že důchodci v návaznosti na změnu výplatního termínu, která proběhne v dubnu 2025, jednorázově nevydělají. Pokud například někdo dostává důchod 20. den v měsíci a nově ho dostane 10. den, znamená to jen dřívější výplatu. Částka důchodu zůstane stejná a stát touto změnou nikoho neobohatí. Za celý rok 2025 každý důchodce dostane svých 12 splátek – ani méně, ani více. Důchod totiž není vyplácen na kalendářní dny, ale na období.

Ze sdělení udalosti247.cz:

„Ti, kterým se bude termín důchodu měnit na dřívější, na tom jednorázově vydělají. Nejvíce tak převážně ti, kteří důchod pobírali 24. den v měsíci. Tito jedinci dostanou důchod v březnu za období od 24. března do 23. dubna.“

„Tím, že teď důchod dostanu o několik dní dříve, se nemusím obávat toho, že bych nevyšla. Zároveň se mi tak vytvoří finanční polštář, takže kdyby přišel nečekaný výdaj, zvládnu to mnohem lépe.“

Na pravou míru:

Podle čl. II bodu 1 zákona č. 321/2023 Sb. platí, že „v případě změny termínu splatnosti na dřívější termín splatnosti se důchod vyplacený v kalendářním měsíci, do něhož spadá nový termín splatnosti, ani důchod vyplacený v předchozím kalendářním měsíci nekrátí“.

V případě posunu na dřívější termín (např. místo 20. den se bude důchod vyplácet 10. den v měsíci) nebude fakticky vznikat přeplatek na dávce, i když vznikne „účetní“ překryv za určité časové období (tj. za období od 10. do 19. dne v měsíci), na které byl určen důchod naposledy vyplacený v původním termínu i vyplacený v termínu novém. Důchodce však obdrží stejný počet splátek v roce, jen bude splátka od měsíce, v němž změna proběhne, časově posunuta dopředu. Nebude se tak jednat o duplicitně poukázané prostředky, jak by mohlo z některých článků nepřímo vyplývat.

Pro pochopení principu vyplácení důchodu je třeba si uvědomit především následující:

1) Důchod je dávka důchodového pojištění vyplácená ve stanovené výši.

Na ni je navázán výplatní termín (podle zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení). Výše důchodu nemá vliv na konkrétní termín splatnosti důchodu.

2) Výše důchodu je vždy stanovena na celý měsíc.

Období 1 roku je rozděleno na 12 měsíců a každý důchodce obdrží 12 měsíčních splátek.

3) Důchod nelze rozpočítávat na dny.

Důchod náleží na celý měsíc a je vyplácen bez ohledu na počet dní daného období/měsíce. Důchod nelze přepočítávat na konkrétní dny, neboť kalendářní měsíc může mít 28, 29, 30 nebo 31 dnů. Účelem důchodu není pokrýt jednotlivé dny kalendářního měsíce, ale celé období daného měsíce. Období, na které je důchod vyplácen, je limitováno pouze dnem přiznání důchodu a smrtí jeho poživatele, kdy nárok na důchod zaniká.

4) Termín výplaty důchodu bude nadále vázán na celý měsíc.

Posun termínu výplaty neznamená, že určité dny obdrží příjemce důchod dvakrát, ale pouze skutečnost, že důchod obdrží v dřívějším (výjimečně pozdějším) datu. Tato změna se tak nedotkne ani výše důchodu, ani frekvence vyplácených důchodů.

Životní situace

Důchody

Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.

Zjistit více

Nemoc

Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.

Zjistit více

Mateřství

Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.

Zjistit více

Pojistné na sociální zabezpečení

Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.

Zjistit více

Zaměstnavatel

Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.

Zjistit více

OSVČ

Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.

Zjistit více

Nepříznivý zdravotní stav

Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.

Zjistit více

Práce a pobyt v zahraničí, EU

Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.

Zjistit více

Odškodnění

Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.

Zjistit více
Životní situace Životní situace