Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje zaměstnavatele na časté chyby při využívání digitálních služeb a zasílání formulářů v rámci eDávek. Jejich správné používání pomůže urychlit vyřízení žádostí o dávky.
Zbytečné předávání formulářů zaměstnanců
Zaměstnavatelé opakovaně zasílají na správy sociálního zabezpečení vzorová oznámení, která jim zaměstnanci předávají. Tyto formuláře se nezasílají ani jako příloha k formuláři Oznámení zaměstnavatele o žádosti zaměstnance o dávku. Jedná se pouze o vzory formulářů ze stránek ČSSZ, které jsou určeny pro případné využití k vnitřní potřebě zaměstnavatelů.
Chyby při využívání elektronických služeb
U ošetřovného při ověřování údajů potvrzených lékařem zaměstnavatelé zadávají informace o zaměstnanci místo údajů o ošetřované osobě (např. místo rodného čísla nemocného dítěte zadávají rodné číslo zaměstnance). Správně je třeba uvést jak identifikátor (číslo rozhodnutí), tak i údaje o ošetřované osobě.
Dále zaměstnavatelé očekávají automatické notifikace o vystavení ošetřovného, podobně jako
u eNeschopenky. U ošetřovného je však nutné nejprve odeslat dotaz ke konkrétnímu identifikátoru
a ošetřované osobě. Ověření lze provést prostřednictvím SW nebo služby na ePortálu ČSSZ: Přehled podání k dávkám nemocenského pojištění.
Proč není u ošetřovného možné poskytovat stejné služby jako u eNeschopenek?
U eNeschopenky lékař rozhodne, že zaměstnanec je nemocný, a systém automaticky propojí údaje
o zaměstnavateli. U ošetřovného je situace jiná. Nemocný (osoba vyžadující péči) je někdo jiný než zaměstnanec, který o dávku žádá. Proto je nejprve nutné, aby zaměstnavatel zaslal dotaz s identifikátorem (číslem rozhodnutí) a identifikační údaje takové osoby. Až po tomto kroku je možné se přihlásit k odběru následných podání pro konkrétní identifikátor.
Chyby při vyplňování formuláře NEMPRI25 (Oznámení zaměstnavatele o žádosti zaměstnance o dávku)
Doporučujeme ověřovat údaje potvrzené lékařem na ePortálu ČSSZ a být pečliví při vyplňování části E – podklady pro výplatu dávky. Chyby mohou vést k nedoplatkům nebo přeplatkům na dávce.
Nesprávné použití formulářů a akcí
Vyplácení dávky při mzdě v hotovosti
Zaměstnanci, kteří pobírají mzdu v hotovosti, musí doložit Žádost o změnu způsobu výplaty dávky. Dávky nelze vyplácet v hotovosti, je třeba zvolit jiný způsob výplaty dávky. Formulář je dostupný na ePortálu ČSSZ: Žádost o změnu výplaty dávky. Žádost lze podat elektronicky, poštou nebo prostřednictvím zaměstnavatele jako přílohu k formuláři NEMPRI25.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.