Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Vážení klienti, v souvislosti s povodněmi informujeme o ošetřovném při uzavření mateřských či základních škol (a jiných obdobných zařízení), výplatách důchodů a nemocenského v hotovosti a dále o aktuální situaci. Od 25.9.2024 OSSZ Jeseník funguje bez omezení provozu. Více informací ZDE.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Od 1. července 2024 se zavádí evidence všech zaměstnanců, kteří pracují na základě dohody o provedení práce (dále jen „DPP“). Ve vztahu k České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) to pro zaměstnavatele znamená několik důležitých kroků registrační a evidenční povahy, které vyplývají z nové právní úpravy.
ČSSZ připomíná, že 31. července 2024 uplyne zákonem stanovený termín pro registraci zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, a proto dosud nebyli u ČSSZ registrováni.
Registraci zaměstnavatele lze provést prostřednictvím elektronického formuláře Přihláška do registru zaměstnavatelů. V něm vyplňujete identifikační a kontaktní údaje, zda jste právnickou, fyzickou nebo podnikající fyzickou osobou, a bankovní spojení.
Naše společnost vznikla v roce 2016, ale dosud jsme nebyli přihlášeni u ČSSZ jako zaměstnavatel, máme pouze jednoho zaměstnance, který pracuje na DPP už řadu let. Dohodu jsme uzavírali na dobu neurčitou v roce 2017, v roce 2021 jsme ji ukončili a nahradili novou, navazující DPP. Jaká máme při přihlášení vyplnit data u vzniku zaměstnavatele a nástupu zaměstnance do zaměstnání?
Zaměstnance přihlásíte k datu, ke kterému v roce 2017 nastoupil do zaměstnání (tedy začal vykonávat pro vás jako zaměstnavatele činnost). Stejné datum budete uvádět i jako datum vzniku zaměstnavatele při podání přihlášky do registru zaměstnavatelů, kterou musíte podat nejpozději do 31. července 2024.
Za období, za které se přihlašujete zpětně, nemusíte podávat přehledy o výši pojistného s nulovým vyměřovacím základem. Jde čistě o evidenční záležitost, která pouze odráží skutečnost, od kterého konkrétního data trvá vztah zaměstnanec–zaměstnavatel.
Dosud nepřihlášené zaměstnance na DPP je třeba přihlásit v termínu do 20. srpna 2024. Zaměstnanci mohou být přihlašováni buď přes formulář Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání) (bývá součástí mzdového a personálního SW), nebo přes funkci zahrnutou v novém formuláři pro hlášení příjmů – e-Podání VPDPP https://www.cssz.cz/web/cz/definice-e-podani-vppdpp-nove-podani-od-1.8.2024-. Přihlášení zaměstnance prostřednictvím výkazu se pak provede při jeho podání za měsíc červenec jednoduše tak, že zaměstnavatel zvolí akci „Nástup na DPP s výkazem příjmů“. Nový elektronický formulář bude na webu ČSSZ k dispozici od 1. srpna 2024.
Od 1. července 2024 má zaměstnavatel novou povinnost elektronicky sdělovat výši příjmů všech svých zaměstnanců činných na základě DPP, a to vždy do
20. kalendářního dne následujícího měsíce (poprvé tedy v srpnu 2024 za předchozí měsíc – červenec).
K hlášení zaměstnavatel použije již zmiňované e-Podání VPDPP „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“.
Vše podstatné je rovněž shrnuto na stránkách webu ČSSZ, kde naleznete i odpovědi na nejčastější dotazy. V případě ostatních dotazů lze kontaktovat kteroukoliv správu sociálního zabezpečení nebo call centrum ČSSZ.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.