Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Upozorňujeme na podvodné odkazy šířené SMS zprávami. Vedou na podvodné stránky, které se tváří jako web ČSSZ. Jedná se o phishing, na odkazy neklikejte. Více informací naleznete v tiskové zprávě.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Přiblížil se Vám věk odchodu do důchodu a pracovali jste nebo stále pracujete ve Slovenské i České republice? Chcete se dozvědět, jak uplatnit svoje důchodové nároky v obou zemích? Pak máte ideální příležitost. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a slovenská Sociálna poisťovňa (SP) pořádají již 14. společný poradenský den k důchodům. Odborníci z obou národních institucí budou k dispozici v úterý 22. listopadu 2022, tentokrát na české straně, v budově Okresní správy sociálního zabezpečení v Břeclavi.
Cílem poradenského dne je poskytnout osobní konzultaci lidem, kteří získali doby důchodového pojištění jak v České republice, tak na Slovensku. Na jednom místě se tak od erudovaných specialistů z obou institucí mohou dozvědět, jaké jsou podmínky nároku na důchod v obou státech, jak mají postupovat při vyřizování žádosti o důchod, jaké doklady k podání žádosti potřebují, jakým způsobem se důchod z ČR na Slovensko a naopak vyplácí a řadu dalších praktických informací.
Místo a čas, kdy se poradenský den koná:
Na konzultaci je nutné se předem objednat na telefonním čísle +420 950 198 062 nebo na e-mailu miroslava.krivankova@cssz.cz.
Ke konzultaci budou zájemci potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas a také doklady o svém důchodovém pojištění, případně korespondenci s oběma institucemi a další související dokumenty. Poradenství je vždy poskytováno bezplatně.
Poradenské dny k „česko-slovenským“ důchodům se konají 2x ročně již od roku 2014, střídavě na území Slovenské a České republiky. Setkávají se vždy s velkým zájmem, protože klienti zde získají ucelené informace o svých důchodových nárocích a odpovědi na vše, co je v souvislosti s jejich důchodem zajímá. Poslední společný poradenský den proběhl 28. dubna 2022 v Banské Bystrici.
Skutečnost, že se po rozdělení ČSFR staly Česko i Slovensko od ledna 1993 samostatnými státy, měla dopad také do důchodové oblasti. Přiznávání všech druhů důchodů za dobu odpracovanou ve společném státě má svá specifická pravidla, která jsou zakotvená ve smlouvě mezi ČR a SR. Pro občany s pracovní historií z období společné federace je proto poradenský den ideální příležitostí, jak získat relevantní informace mj. i o tom, jak se jim doby pojištění získané do 31. 12. 1992 započítají pro důchod.
Potřebné informace se také dozvíte v informačním letáku (PDF 470,14 kB).
Інформація стосується допомоги громадянам України, які довгостроково проживають і працюють у Чеській Республіці, члени сімей яких приїжджають до Чеської Республіки внаслідок війни.
Informace se týká pomoci občanům Ukrajiny, kteří v ČR dlouhodobě žijí a pracují a jejichž rodinní příslušníci přicházejí v důsledku válečného konfliktu do České republiky.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Vše o podmínkách předávání předepsaných a dalších tiskopisů či o využívání služby ePodání ČSSZ se dozvíte zde.
Vše o nabídce on-line služeb ePortálu ČSSZ a jejich využívání se dozvíte zde.
Vše o nabídce údajů poskytovaných ve formátu otevřených dat a zpracovaných statistických výstupů se dozvíte zde.
Důležité informace k tzv. eNeschopence naleznete na speciálních stránkách zde.
Jednoduchý formulář k dispozici zde.
Jednoduchý formulář k dispozici zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.