Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Stejně jako v letech minulých, je i letos začátek měsíce května pro podnikatele (OSVČ) spojen s termínem pro podání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý kalendářní rok příslušné OSSZ. V jakých termínech je třeba přehled podat?
Stejně jako v letech minulých, je i letos začátek měsíce května pro podnikatele (osoby samostatně výdělečně činné - OSVČ) spojen s termínem pro podání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý kalendářní rok příslušné okresní (v Praze Pražské, v Brně Městské) správě sociálního zabezpečení (OSSZ). V jakých termínech je třeba přehled podat?
Přehled za rok 2018 je každá OSVČ, která i po část loňského roku vykonávala výdělečnou činnost, povinna podat:
Přehled je možné snadno a rychle podat elektronicky, prostřednictvím interaktivního tiskopisu na ePortálu ČSSZ. Ten funguje i jako kalkulačka a pomůže s výpočtem pojistného a záloh na pojistné (dále jen záloha). Samozřejmě je zachována i možnost podat přehled jako papírový tiskopis – ten lze předat osobně na podatelně příslušné OSSZ nebo poslat poštou (v tomto případě rozhoduje datum poštovního razítka, tj. datum odeslání).
OSVČ při vyplnění přehledu mnohdy chybují, např. ve výši úhrnu zaplacených záloh. Přitom dobrým podkladem pro správné vyplnění je tzv. inventura OSVČ, kterou ČSSZ začátkem roku OSVČ odeslala. Právě pečlivé prostudování inventur (obsahujících tabulku se souhrnem předpisů a plateb) pomůže minimalizovat chyby při vyplňování. OSVČ dále velmi často chybují při vyplňování počtu měsíců výkonu činnosti, jestliže ji nevykonávaly po celý rok, a také při rozdělování měsíců na činnost hlavní a vedlejší, kdy za chybu je považován vyšší počet měsíců vedlejší činnosti, než eviduje OSSZ. Třetí častou chybou je nesprávně provedený odečet celých měsíců, po které byly OSVČ pobírány dávky z nemocenského pojištění OSVČ. V praxi se také stává, že OSVČ neuvedou správný variabilní symbol, který jim přidělila OSSZ, jenž slouží k jejich správné identifikaci a přiřazení plateb, či si chybně stanoví minimální vyměřovací základ. To se stává zpravidla v situaci, kdy k výpočtům nevyužijí podporu interaktivního tiskopisu ČSSZ. Neobvyklé však nejsou ani případy, kdy OSVČ, která není povinna podávat daňové přiznání, nepodá přehled OSVČ, ačkoliv vůči OSSZ tuto povinnost má.
Vznikne-li OSVČ na základě podaného přehledu povinnost uhradit doplatek na pojistném, je třeba tak učinit nejpozději do 8 dnů po dni, kdy byl přehled podán. Za den platby pojistného se považuje den jeho připsání na účet příslušné OSSZ nebo den zaplacení v hotovosti na pokladně OSSZ. OSVČ, které platí doplatek bankovním převodem, lze rovněž doporučit, aby si pečlivě zkontrolovaly číslo účtu. Bankovní spojení na jednotlivé OSSZ je k dispozici na webu ČSSZ v sekci Kontakty.
Na základě podaného přehledu se stanoví výše záloh na další kalendářní rok. Od měsíce, který následuje po měsíci podání přehledu, musí OSVČ platit zálohy v nové výši. Pokud je však nová výše zálohy nižší, než byla v předchozím období, platí tento nižší předpis zálohy již pro měsíc, ve kterém byl přehled podán. Za pozdní úhradu nebo za úhradu pojistného v nižší výši se platí penále. Pokud ale OSVČ doplatí dlužnou zálohu do konce měsíce následujícího po měsíci, na který se platí, penále se nepočítá. Při pozdější úhradě, se však již penále počítá, a to ode dne následujícím po dni splatnosti. Penále činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá. Připomínáme, že od roku 2019 je záloha splatná od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, na který se platí.
Pokud není přehled podán v příslušném termínu nebo není podán vůbec, může být OSVČ dle zákona uložena pokuta až do výše 50 000 Kč.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.