ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.

Přesuny výplatních termínů důchodů od dubna 2025
Důchodová reforma
Na úřad nemusíte, požádejte o důchod online
IDA: Odhad výše důchodu na pár kliknutí
Digitalizace nemocenských dávek – jednoduše, rychle, bez papírů  
Sleva pro pracující důchodce – zaměstnance i OSVČ
Podání přehledu OSVČ od ledna povinně elektronicky
Slavíme 100 let sociálního pojištění!
6 05/2022 Praha

Mezinárodní asociace nositelů pojištění ISSA ocenila české řešení eNeschopenky

6. 05. 2022

Ve dnech 2. a 3. května 2022 se v estonském Talinu konalo Regionální fórum pro Evropu, které pořádá ISSA ve spolupráci s estonskou Sociální pojišťovnou. Mgr. František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), zde převzal ocenění za řešení a implementaci eNeschopenky. Pro eNeschopenku je to již třetí ocenění a současně první v mezinárodním měřítku.

Konference ISSA umožnila zástupcům členských institucí, aby si vyměnili know-how týkající se oblasti sociálního zabezpečení, vzájemně se inspirovali inovativními řešeními a definovali strategie pro utváření budoucnosti sociálního zabezpečení v Evropě.

Prezident ISSA prof. Joachim Breuer předal zvláštní ocenění ISSA za řešení a implementaci eNeschopenky Františku Boháčkovi, ústřednímu řediteli ČSSZ, který na konferenci osobně představil oceněný projekt pod názvem „Zavedení eNeschopenky a její využití během pandemie covidu-19“.

Zvláštní ocenění (Certificate with Special Mention) je druhé nejvyšší ocenění ISSA, které uděluje Nezávislý výbor posuzovatelů, a to jedenkrát za dva roky. Projekty jsou přihlašovány podle světových regionů a ty nejvýše oceněné jsou prezentovány na výročních regionálních konferencích. Do letošního ročníku bylo podáno celkem 96 přihlášek za 32 institucí z 20 států Evropy.

„Velmi si vážím ocenění naší eNeschopenky v mezinárodním kontextu. Je to poprvé, kdy bylo české řešení ze strany ISSA oceněno, a o to více mě těší, že jsme obstáli v tak početné a kvalitní konkurenci. V případě české eNeschopenky byla oceněna i flexibilita a rychlá adaptace na potřeby vyvolané pandemií,“ uvedl Mgr. František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

ISSA Good Practise Award (Soutěž o nejlepší příklad dobré praxe) je mezinárodně uznávaná soutěž, jejímž cílem je identifikovat, ocenit a představit nejlepší nová řešení implementovaná nositeli pojištění z celého světa. Posuzovatelé hodnotí předmět, cílové skupiny, inovativnost, dopady a výsledky řešení. Důležitým hodnoticím kritériem rovněž je, zda je řešení použitelné i pro ostatní nositele pojištění.

„Mám radost, že české řešení eNeschopenky ocenili i v zahraničí – potvrzuje se tím, jak důležitá je dnes digitalizace státní správy. Do budoucna ji považuji za svou prioritu. Už teď se v rámci celého resortu intenzivně snažíme, aby komunikace občanů i zaměstnavatelů se státem fungovala v maximální možné míře online,“ podotkl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Prezident ISSA prof. Joachim Breuer předal zvláštní ocenění ISSA za řešení a implementaci eNeschopenky Františku Boháčkovi.

 

----------------

ISSA je největší mezinárodní organizací, která byla založena v r. 1927 v Ženevě a sdružuje 320 nositelů ze 160 států. Jedním z osmi zakládajících členů bylo i Československo, jehož dva zástupci byli i prvními prezidenty ISSA; v současnosti je členem MPSV. Konference v Talinu byla první, kterou ISSA po dvou letech pandemie pořádala.

 

Životní situace

Důchody

Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.

Zjistit více

Nemoc

Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.

Zjistit více

Mateřství

Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.

Zjistit více

Pojistné na sociální zabezpečení

Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.

Zjistit více

Zaměstnavatel

Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.

Zjistit více

OSVČ

Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.

Zjistit více

Nepříznivý zdravotní stav

Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.

Zjistit více

Práce a pobyt v zahraničí, EU

Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.

Zjistit více

Odškodnění

Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.

Zjistit více
Životní situace Životní situace