Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Ve středu 4. června 2025 bude Klientské centrum ČSSZ uzavřeno pro veřejnost z důvodu konání Česko-německých poradenských dnů. Více informací naleznete v tiskové zprávě. Děkujeme za pochopení.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
V pátek 8. června navštívil pražské ústředí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) předseda vlády ČR Andrej Babiš v doprovodu ministryně práce a sociálních věcí Jaroslavy Němcové. Sešel se zde se členy vedení a představiteli regionálních pracovišť ČSSZ. Kromě toho, že se seznámil s aktuální situací na ČSSZ, se hlavním tématem setkání premiéra s vedením ČSSZ stala realizace e-neschopenky.
„Pokud je dnes někdo dočasně práce neschopný, tak na to má pět formulářů. Chtěli bychom formuláře, které vystavují lékaři, tedy první a druhý díl, zelektronizovat díky Národnímu registru zdravotnických pracovníků Ministerstva zdravotnictví. V něm je 48 250 pracovníků, z toho 32 tisíc doktorů, kteří vystavují pracovní neschopnost. Jde nám o to, aby nedocházelo ke zneužití neschopenek. Chtěli bychom, aby od 1. ledna 2019 byly první dva formuláře řešeny elektronicky, aby se neschopenka nedala napsat zpětně. Následně chceme řešit propojení na zaměstnavatele a na zaměstnance,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Dále se pozastavil nad nízkou úrovní platů zaměstnanců v ČSSZ.
Ministryně Jaroslava Němcová uvedla především na pravou míru informace o zrušení e-neschopenek: „Chci odmítnout spekulace v médiích a některých poslanců, že současné vedení resortu práce a sociálních věcí zastavilo eNeschopenku. To je lež. Naši předchůdci nám nepředali nic, co by tento projekt mohlo uvést v život a navíc bychom za to nic vyhodili stovky milionů. Platí, že neschopenky zelektronizujeme a za podstatně menší náklady.“
Zastupující ústřední ředitel Pavel Krejčí v této souvislosti ještě dodal: „Z jednání s panem premiérem vyplynulo, že od ledna 2019 může ČSSZ zaměstnavatelům poskytnout přístup k potřebným údajům o jejich nemocných zaměstnancích. “
Zastupující ústřední ředitel ČSSZ představil úřad jako stabilizovanou moderní instituci, která výběrem pojistného na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti v měsíčním objemu 40 miliard korun přispívá do státního rozpočtu celou jednou třetinou, přičemž úspěšnost výběru pojistného dosahuje už řadu let více než 99 %. „ČSSZ spravuje záležitosti bezmála 9 milionů občanů této země, z toho 2,9 milionu důchodců. Měsíčně naši zaměstnanci zpracují v průměru 28 tisíc rozhodnutí v řízení o důchodech, 326 tisíc případů výplat dávek nemocenského pojištění a zajistí výplatu 3,6 milionu důchodů,“ připomněl vybrané údaje o objemu agendy ČSSZ Pavel Krejčí.
Premiér Andrej Babiš, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová v doprovodu Pavla Krejčího a členů vedení ČSSZ navštívili ještě unikátní strojovou evidenci, technickou památku nacházející se v budově ústředí.
Barbora Peterová, tisková mluvčí Úřadu vlády ČR
Vladimír Řepka, tiskový mluvčí MPSV
Jana Buraňová, tisková mluvčí ČSSZ
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.