ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Aktuální informace k ošetřovnému z důvodu uzavření škol od 14. 10. 2020

2 10/2020 Praha

eNeschopenka úspěšně funguje už 9 měsíců. Zatěžkávací zkoušku během koronakrize zvládla na výbornou

2. 10. 2020

eNeschopenka běží v ostrém provozu už 9 měsíců. Přes počáteční projevy nedůvěry se velmi brzy ukázalo, jaké výhody eNeschopenka přinesla a k jak významnému zjednodušení administrativy spojené s pracovní neschopností došlo. Pomyslným zátěžovým testem prošla během první vlny koronavirové krize. Úspěšně. V některých březnových dnech vystavili lékaři řádově i desetitisíce eNeschopenek denně. Rekordním dnem se stal 16. březen 2020, kdy lékaři vystavili více než 50 tisíc eNeschopenek.

„eNeschopenku jsme spustili 1. ledna 2020. Přestože tomu předcházela velmi náročná příprava, v českých podmínkách dosud nevídaný projekt se podařilo zrealizovat v rekordním čase. Jsem pyšná na to, že se eNeschopenka, i přes veliké počáteční pochybnosti, ukázala jako spolehlivý a funkční projekt, který se osvědčil zejména během koronakrize,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

eNeschopenka elektronicky propojila 22 tisíc poskytovatelů zdravotních služeb, téměř
300 tisíc zaměstnavatelů a Českou správu sociálního zabezpečení. Namísto papírů teď už obíhají jenom data.

„Pokud by eNeschopenka nefungovala, každý pacient by byl nucen fyzicky navštívit svého ošetřujícího lékaře, který by mu musel vypisovat klasické papírové propisovací tiskopisy. Příslušné díly tiskopisu by museli lékaři posílat poštou na správu sociálního zabezpečení, a pacienti předávat svým zaměstnavatelům. Dnes už tak trochu absurdní, v souvislosti s karanténou o to více, do roku 2020 ale každodenní realita,“ říká František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

V loňském roce touto dobou vstupovala eNeschopenka do testování. Všechny dotčené subjekty se k ní 1. ledna 2020 bez větších obtíží připojily. Přestože při přípravě zaznívaly i názory, že vše běží až příliš rychle, s odstupem času je v kontextu koronavirové krize zřejmé, že eNeschopenka přišla v pravý čas. Její fungování ve vztahu ke karanténám zachránilo zcela nepředvídatelnou a jinak neřešitelnou situaci lékařům, zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům.

eNESCHOPENKA V ČÍSLECH

Počet vystavených eNeschopenek od 1. 1. 2020 do 30. 9. 2020

Měsíc

Počet nových neschopenek

Z toho počet karantén

leden

244 807

0

únor

235 589

0

březen

343 907

35 998

duben

114 420

13 614

květen

99 075

3 987

červen

124 047

3 643

červenec

119 777

6 717

srpen

139 001

10 002

září

239 412

33 769

Celkem

1 660 035

107 730

 

Životní situace

Důchody

Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.

Zjistit více

Nemoc

Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.

Zjistit více

Mateřství

Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.

Zjistit více

Placení pojistného

Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.

Zjistit více

Zaměstnavatel

Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.

Zjistit více

OSVČ

Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.

Zjistit více

Nepříznivý zdravotní stav

Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.

Zjistit více

Práce a pobyt v zahraničí, EU

Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.

Zjistit více

Odškodnění

Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.

Zjistit více
Životní situace Životní situace