Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Ve středu 4. června 2025 bude Klientské centrum ČSSZ uzavřeno pro veřejnost z důvodu konání Česko-německých poradenských dnů. Více informací naleznete v tiskové zprávě. Děkujeme za pochopení.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
S koncem školního roku často přicházejí na okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) zejména absolventi vysokých a středních škol s dotazem, zda jim nově nevzniká povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení. V jejich případě vždy záleží na konkrétní situaci. Ty, které patří mezi nejtypičtější, vysvětluje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Samotným ukončením studia povinnost odvádět pojistné nevzniká, ta je zpravidla spojena až se zahájením výdělečné činnosti (zaměstnání nebo podnikání). Pokud tedy absolvent zůstane po ukončení studia nezaměstnaný, bez ohledu na to, zda se zaeviduje či nezaeviduje na úřadu práce, pojistné na sociální zabezpečení (důchodové a nemocenské pojištění) odvádět nemusí. Má však možnost přihlásit se k dobrovolnému důchodovému pojištění, pokud chce, aby se mu tato doba v budoucnu počítala pro důchod.
Když absolvent po ukončení studia nastoupí do zaměstnání, plní za něj povinnosti v sociálním zabezpečení jeho zaměstnavatel – to znamená, že za zaměstnance odvádí pojistné na sociální zabezpečení a zasílá do evidence ČSSZ zákonem stanovené informace a doklady (evidenční list důchodového pojištění). To neplatí v případě tzv. zaměstnání malého rozsahu, kdy příjem nedosahuje 3 000 Kč za kalendářní měsíc (např. dohoda o pracovní činnosti), a při zaměstnání vykonávaném na základě dohody o provedení práce, pokud výše započitatelného příjmu v měsíci nepřesahuje částku 10 000 Kč, neboť zaměstnání v uvedených případech nezakládá účast na pojištění.
Zahájení podnikání, přesně řečeno samostatné výdělečné činnosti, je třeba vždy oznámit OSSZ příslušné podle místa bydliště podnikatele. Pokud je podnikání hlavní činností, nastupuje povinnost platit důchodové pojištění. Je-li podnikání vedlejší činností, např. když absolvent nastoupí do zaměstnání anebo nadále studuje, ale vedle toho ještě podniká, závisí povinnost odvádět důchodové pojištění ze samostatné výdělečné činnosti na výši dosažených příjmů.
Je-li prázdninová brigáda činností, která zakládá účast na pojištění (nejedná se tedy tzv. zaměstnání malého rozsahu nebo dohodu o provedení práce s příjmem do 10 000 Kč), plní povinnosti vůči ČSSZ za studenta jeho zaměstnavatel. Období takové brigády pak může být započítáno pro nárok na budoucí důchod.
Studenti, kteří nejsou v ČR výdělečně činní a pojistné na sociální zabezpečení neplatí, nemají vůči ČSSZ žádnou povinnost ani při vycestování do zahraničí na stáž či studijní pobyt nebo za prací. Nemusí ČSSZ v těchto případech nic hlásit. Pokud budou v zahraničí pracovat, je třeba vědět, že v rámci EU platí pro oblast sociálního zabezpečení evropská koordinační pravidla, která určují, do kterého systému sociálního zabezpečení se z příjmu bude platit pojistné. Obvykle se platí do systému toho státu, kde je práce vykonávána. O povinnostech v konkrétním státě je třeba se informovat u příslušné instituce daného státu.
Základní informace pro studenty o právech a povinnostech v oblasti sociálního zabezpečení, nemocenském a důchodovém pojištění a nárocích na dávky shrnuje leták Sociální zabezpečení - informace pro studenty. S konkrétními dotazy týkajícími se pojistného na sociální zabezpečení poradí odborníci na jednotlivých OSSZ.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.