Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) informuje o nové možnosti prokázání trvání nároku na pozůstalostní důchod v případě přijetí dítěte ke studiu na jiné škole. Pokračování dítěte ve studiu lze nově doložit také rozhodnutím o přijetí ke studiu, a to již před zahájením školního roku.
Rozhodnutí o přijetí ke studiu bude sloužit jako dočasný doklad do doby, než bude možné doložit potvrzení o skutečném zahájení studia.
V kontrolních dotaznících rozesílaných příjemcům pozůstalostních důchodů v letošním roce není uvedená změna ještě obsažena. ČSSZ však reaguje na praktické potřeby poživatelů pozůstalostních důchodů, kterým je studium potvrzeno až po zahájení školního/akademického roku. Cílem je zajistit, aby nezůstávali bez prostředků v přechodném období mezi ukončením studia na původní škole a zahájením studia na škole nové. Rozhodnutí o přijetí ke studiu je nezbytné dodat ve lhůtě do 20. 7. 2025, aby nedošlo k odnětí pozůstalostního důchodu.
Vzhledem k současné technologii zpracování výplat důchodů může dojít k situaci, že ačkoli bude ve výše uvedené lhůtě ČSSZ doručeno rozhodnutí o přijetí ke studiu, zašle ČSSZ poživateli důchodu rozhodnutí o odejmutí pozůstalostního důchodu. V těchto případech je na základě již doručeného rozhodnutí o přijetí ke studiu připraveno opětovné přiznání pozůstalostního důchodu a poukázání doplatku, a to v co nejkratším termínu po odejmutí.
Podmínka doložení potvrzení o studiu však zůstává zachována. Nejpozději do jednoho měsíce od zahájení studia musí být ČSSZ doloženo potvrzení o studiu vydané příslušnou vzdělávací institucí. Pokud do té doby nebude příslušné potvrzení o studiu doloženo, může být důchod odejmut.
Výše uvedené doklady je třeba zaslat ČSSZ nebo doložit kterékoli územní správě sociálního zabezpečení prostřednictvím kterékoli okresní správy sociálního zabezpečení (Kontakty – Česká správa sociálního zabezpečení).
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.