Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Od 1. ledna 2025 dochází k významné změně v oblasti pojistného na sociální zabezpečení pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Pokud máte zpřístupněnou datovou schránku, která vám byla zřízena ze zákona, musíte veškerá podání a úkony, k nimž je předepsán tiskopis, provádět výhradně elektronicky.
Co to znamená pro OSVČ?
Pokud podnikáte jako OSVČ a máte ze zákona zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku, budete muset veškerá podání a oznámení předkládat elektronicky.
Kterých podání a oznámení se to týká?
Povinnost podat přehled
Každý, kdo v průběhu kalendářního roku vykonával samostatnou výdělečnou činnost, je povinen v následujícím roce podat ve stanovené lhůtě přehled o příjmech a výdajích OSVČ příslušné ÚSSZ (prostřednictvím OSSZ). Výjimku mají pouze OSVČ v paušálním režimu, jejichž daň z příjmů je rovna paušální dani. Stav zpracování přehledu a vyúčtování je možné zjistit prostřednictvím služby Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ.
Jak na to?
Nejpohodlnějším způsobem elektronické komunikace je využití ePortálu ČSSZ. Pokud se do něj přihlásíte, usnadní vám to vyplnění některých tiskopisů, například přehledu o příjmech a výdajích nebo žádosti o dávky nemocenského pojištění. ePortál automaticky vyplní některé údaje za vás a nabídne návodné informace.
Výjimky a sankce
Pokud by z technických důvodů nebylo možné učinit podání elektronicky, lze jej výjimečně podat
v listinné podobě na předepsaném tiskopisu. V takovém případě je však nutné důvod řádně vysvětlit. Bez řádného odůvodnění nebude k listinnému podání přihlíženo.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.