Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Od 1. ledna 2025 dojde k pravidelné valorizaci (zvýšení) všech druhů důchodů (starobních, invalidních, vdovských/vdoveckých i sirotčích). Základní výměra se zvýší o 260 Kč a procentní výměra o 0,6 % vyjma předčasných starobních důchodů přiznaných po 30. září 2023. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o něj žádat.
Každý důchod se skládá ze základní výměry, která je pro všechny důchody stejná, a z procentní výměry. Základní výměra se zvýší o 260 Kč a její nová částka tak bude činit 4 660 Kč. Procentní výměra se zvýší o 0,6 %. Důchodci se starobním důchodem mohou očekávat nárůst v průměru přibližně
o 358 Kč.
Důchodcům, kteří dosáhnou v lednu 2025 věku 85 let, bude procentní výměra navýšena ještě o 1 000 Kč.
Automaticky bude rovněž zvýšen příplatek k důchodu podle nařízení vlády o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální (nařízení vlády č. 622/2004 Sb.) i příplatek k důchodu a zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich (zákon č. 357/2005 Sb.).
U důchodů s mezinárodním prvkem, které jsou vypláceny v tzv. dílčí výši (v poměru délky doby pojištění získané v ČR k celkové době pojištění získané v ČR a v jiném členském státě EU nebo ve smluvním státě), bude základní výměra zvýšena o částku odpovídající stejnému poměru dob pojištění, v jakém byl stanoven dílčí důchod.Například pokud česká doba pojištění představuje ½ z celkově získané doby, navýší se základní výměra v roce 2025 konkrétně v tomto případě o 130 Kč (tj. ½ z 260 Kč).
Poprvé od jeho zavedení dojde také k navýšení tzv. výchovného, které bude od 1. 1. 2025 za jedno vychované dítě náležet ve výši 503 Kč.
Vzhledem k tomu, že zvýšení důchodů náleží podle zákona již od 1. 1. 2025, obdrží klienti také tzv. valorizační doplatek, a to za období od 1. 1. 2025 do dne předcházejícího dni lednové splatnosti jejich důchodu. Doplatek bude vyplacen ve stejném termínu a stejným způsobem jako navýšený důchod.
Nevalorizuje se procentní výměra předčasných starobních důchodů (včetně případného výchovného), které byly přiznány od data po 30. září 2023 a jejichž příjemci nedosáhli nejpozději dne 31. 12. 2024 důchodového věku.
Zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb. se zvyšuje od lednové splátky důchodu následujícím způsobem:
Příplatky k důchodu podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb. a podle zákona č. 357/2005 Sb. se zvyšují od 1. ledna 2025 o 0,6 % celkové částky příplatku. Zvýšení příplatků náležející od 1. ledna do dne přede dnem lednové splatnosti důchodu bude součástí valorizačního doplatku, který bude vyplacen spolu s lednovou splátkou důchodu.
Všem příjemcům důchodu (bez ohledu na to, zda dostávají důchod bezhotovostně na účet, nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty) bude ČSSZ posílat oznámení o zvýšení důchodu, a to v období od poloviny prosince 2024 do poloviny ledna 2025, nejpozději ve výplatní den jejich důchodu.
Většina důchodců obdrží valorizační oznámení běžnou listovní zásilkou na svou adresu evidovanou ČSSZ. Majitelům datových schránek pro fyzické osoby bude valorizační oznámení zasláno jako příloha datové zprávy.
V případě, že budou schváleny navržené právní úpravy, bude součástí oznámení rovněž samostatná informace o dostupnosti valorizačního oznámení od roku 2026.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.