Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Ve středu 4. června 2025 bude Klientské centrum ČSSZ uzavřeno pro veřejnost z důvodu konání Česko-německých poradenských dnů. Více informací naleznete v tiskové zprávě. Děkujeme za pochopení.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Rádi bychom se vyjádřili ke sdělení, které vyšlo 11. 8. 2024 na mix24.cz a odkazovac.cz s titulkem „Důchodci v Česku jsou nahraní. Když nezaplatí poplatek, důchod už nedostanou“, a uvedli na pravou míru informaci, že důchodci si sami volí zasílání důchodu na běžný účet, nebo zaplatí poplatek za služby České pošty, která jim doručí důchod v hotovosti.
Ze sdělení na mix24.cz:
„Když nezaplatí poplatek, důchod už nedostanou.“
„Musí se smířit také s tím, že nejrůznější výhody jednoduše končí. Třeba bezplatné výplaty penzí na pobočkách České pošty. Za ně už si zaplatíte. Každý takový výběr je zpoplatněn částkou 35 Kč. Pokud ji nezaplatíte, pracovnice pošty vám na přepážce důchod jednoduše nevyplatí.“
Na pravou míru: Ve skutečnosti se důchodce sám rozhoduje, zda chce dostávat důchod elektronicky na běžný účet, nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty za poplatek (poplatek za služby České pošty spojené s platbou v hotovosti – týká se důchodů přiznaných s datem od 1. ledna 2010). Pokud se důchodce rozhodne pro výplatu v hotovosti prostřednictvím služeb České pošty, poplatek 35 Kč strhneme a odvedeme České poště jako odměnu na základě uzavřené mandátní smlouvy. České poště tak posíláme důchod ponížený o 35 Kč. To znamená, že Česká pošta vyplácí důchodcům jejich důchody již ponížené o 35 Kč, a tudíž Česká pošta od důchodce nikdy a v žádném případě částku 35 Kč nevybírá.
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.