ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.

BREXIT – OBDOBÍ OD 1. LEDNA 2021


PŘÍKLADY situací v působnosti ČSSZ

Určení státu pojištění

1. dotaz: Zaměstnavatel se sídlem na území ČR vyslal svého zaměstnance, občana ČR k výkonu práce do UK na dobu od 1. 10. 2020 do 30. 4. 2021. Zaměstnavatel dne 30. 9. 2020 splnil svou oznamovací povinnost vůči OSSZ a požádal o určení použitelných právních předpisů. OSSZ po posouzení žádosti vystavila zaměstnanci přenositelný dokument/formulář A1. Je tento formulář A1 platný i v době po 1. 1. 2021?

Odpověď: Ano, formulář A1 vystavený OSSZ na základě aplikace Výstupové dohody v souladu s čl. 12 odst. 1 nařízení (ES) č. 883/2004 je platný po celou dobu vyslání, tj. od 1. 10. 2020 do 30. 4. 2021. Pokud by došlo v době vyslání ke změně skutečností, na základě kterých byl formulář A1 vystaven (např. ukončení pracovního poměru apod.), má vysílající zaměstnavatel povinnost tuto skutečnost OSSZ oznámit, OSSZ poté platnost formuláře omezí.

2. dotaz: Pokud zaměstnanec uvedený v dotazu č. 1 vyslání do UK ukončí dne 30. 4. 2021 a poté bude znovu vyslán svým zaměstnavatelem do UK dne 21. 5. 2021 na 6 měsíců, bude se na něj nadále vztahovat Výstupová dohoda?

Odpověď: Ano, na takového zaměstnance se bude nadále vztahovat Výstupová dohoda, neboť přerušení vyslání bylo na dobu kratší než 1 měsíc.

3. dotaz: Pokud zaměstnanec uvedený v dotazu č. 1 vyslání do UK ukončí dne 30. 4. 2021 a poté bude znovu vyslán svým zaměstnavatelem do UK dne 2. 6. 2021 na 10 měsíců, bude se na něj nadále vztahovat Výstupová dohoda?

Odpověď: Přerušení výkonu činnosti na území UK je delší než jeden měsíc, proto se na vyslaného zaměstnance Výstupová dohoda nadále vztahovat nebude. Uvedené platí za předpokladu, že vyslaný zaměstnanec nemá v UK právo na pobyt, resp. není registrován v UK systému registrace k pobytu pro občany EU (více na: https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/documents-formalities/reporting-presence/index_cs.htm). K prokázání práva na pobyt v UK, resp. registrace v uvedeném systému zaměstnanec předloží OSSZ Čestné prohlášení o právu na pobyt v UK (tiskopis je dostupný na OSSZ).

4. dotaz: Zaměstnavatel se sídlem na území ČR vyslal svého zaměstnance, občana EU k výkonu práce do UK na dobu od 1. 3. 2021 do 31. 12. 2021. Zaměstnavatel dne 25. 2. 2021 splnil svou oznamovací povinnost vůči OSSZ a požádal o určení použitelných právních předpisů. Zaměstnanec v době do 28. 2. 2021 činnost nevykonával, nemá právo na pobyt v UK. Bude se na tohoto zaměstnance vztahovat Výstupová dohoda nebo Dohoda o obchodu a spolupráci?

Odpověď: Na vyslaného zaměstnance se Výstupová dohoda nevztahuje, neboť v době před vysláním činnost na území UK nevykonával, není ani registrován v UK systému registrace k pobytu pro občany EU. Na vyslaného zaměstnance se vztahuje Dohoda o obchodu a spolupráci, OSSZ tak bude aplikovat Protokol o koordinaci sociálního zabezpečení (dále jen „Protokol“). V případě splnění podmínek OSSZ vyslanému zaměstnanci vystaví formulář A1 podle čl. SSC.11 odst. 1 písm. a) Protokolu.

5. dotaz: Občan ČR s bydlištěm v ČR pracuje od 25. 2. 2021 na území ČR pro zaměstnavatele se sídlem v ČR a současně pracuje na území UK pro zaměstnavatele se sídlem v UK. V předchozí době zaměstnanec činnost na území UK nevykonával, nemá právo na pobyt v UK. Má zaměstnanec povinnost tuto skutečnost oznámit instituci sociálního zabezpečení? Bude zaměstnanec při výkonu těchto činností podléhat právním předpisům jednoho nebo obou států?

Odpověď: Zaměstnanec je povinen zahájení současného výkonu činnosti oznámit OSSZ v místě svého bydliště. Oznamovací povinnost, kterou upravuje čl. SSCI.15 odst. 1 Protokolu, zaměstnanec splní podáním žádosti „Společná žádost zaměstnance a zaměstnavatele o vystavení potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení“ (postup je uveden zde: https://www.cssz.cz/web/cz/podani-zadosti-o-urceni-prislusnosti-883-2004-987-2009). OSSZ určí právní předpisy jednoho státu, které se na zaměstnance budou vztahovat v souladu s čl. SSC.12 odst. 1 Protokolu. Budou-li se na zaměstnance vztahovat české právní předpisy, OSSZ vystaví formulář A1.

6. dotaz: Osoba samostatně výdělečně činná (dále jen „OSVČ“), občan EU s bydlištěm v ČR zde obvykle vykonává samostatnou výdělečnou činnost. Od 1. 4. 2021 vyšle sebe sama k přechodnému výkonu činnosti na dobu 12 měsíců do UK. Jaký bude postup pro určení použitelných právních předpisů?

Odpověď: Tato OSVČ má oznamovací povinnost vůči místně příslušné OSSZ (povinnost upravuje čl. SSCI.14 odst. 1 Protokolu). OSSZ poté posoudí situaci migrující OSVČ. Budou-li splněny podmínky vyslání podle čl. SSC.11 odst. 1 písm. b) Protokolu, vystaví OSSZ pro migrující OSVČ formulář A1, kterým tato OSVČ bude při výkonu činnosti na území UK prokazovat, že v uvedené době podléhá českým právním předpisům sociálního zabezpečení (sociální a zdravotní pojištění).

7. dotaz: OSVČ s bydlištěm na území ČR zahájí dne 1. 4. 2021 samostatnou výdělečnou činnost, kterou bude vykonávat jako řidič mezinárodní kamionové dopravy na území více členských států EU a zajíždět bude také do UK. Jaký bude postup pro určení použitelných právních předpisů?

Odpověď: Uvedená OSVČ má povinnost tuto skutečnost oznámit OSSZ příslušné podle místa svého bydliště. Uvedenou povinnost splní podáním žádosti „Žádost OSVČ o vystavení potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení“ (postup je uveden zde: https://www.cssz.cz/web/cz/podani-zadosti-o-urceni-prislusnosti-883-2004-987-2009). OSSZ určí právní předpisy jednoho státu, které se budou na OSVČ vztahovat v souladu s čl. SSC.12 Protokolu. Budou-li se na OSVČ vztahovat české právní předpisy, OSSZ vystaví formulář A1.

Důchody

1. dotaz: Pan Nový pracoval v letech 1986 –2012 v ČR, 2013 – 2024 v UK, v roce 2025 dosáhne důchodového věku podle českých právních předpisů a vrátí se do ČR. Započítá se mu doba pojištění získaná v UK?

Odpověď: Ano, pro budoucí důchodový nárok v ČR se mu budou sčítat všechny české i všechny britské doby pojištění, i ty, které získal po 31. 12. 2020, tedy 27 let v ČR a 12 let v UK. Žádost o český i britský starobní důchod si může podat v ČR u místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. V případě, že splní potřebné podmínky nároku na důchod, bude mu vypočten dílčí důchod za doby pojištění získané v ČR. Tento výpočet znamená, že se nejdříve stanoví teoretická výše důchodu za celých 39 let pojištění, jako by pan Nový všechny doby odpracoval v ČR. Poté se tato částka dílčí, tj. vynásobí se podílem české doby pojištění/celkové doby pojištění. V případě pana Nového by dílčení odpovídalo podílu 27 let pojištění v ČR/ 39 let pojištění celkem (tj. 27 + 12). V případě, že pan Nový splní podmínky nároku na důchod i podle britských právních předpisů, bude mu přiznán dílčí důchod za britské doby pojištění a bude mu vyplácen do ČR.

Pokud by pan Nový kromě v ČR a UK získal dobu pojištění i v dalším členském státě EU, bude se pro nárok na jeho český důchod přihlížet i k této další době pojištění.

2. dotaz: Pan Svoboda pracoval 7 let v ČR a 5 let v UK, kde se stane v roce 2022 invalidním. Může si požádat v UK o invalidní důchod z ČR?

Odpověď: Ano, v UK si pan Svoboda může podat žádost o český i britský invalidní důchod. V případě, že pan Svoboda splní podmínky pro vznik nároku na invalidní důchod podle českých právních předpisů, bude mu tato dávka vypočtena a vyplácena do UK, případně do jiného státu. V případě, že by se pan Svoboda z UK odstěhoval zpět do ČR, britský invalidní důchod se přestane vyplácet.

3. dotaz: Pan Wood pracoval v UK v letech 1985 – 2020 a od roku 2021 pracuje v ČR. V roce 2025 dovrší důchodový věk v ČR. Bude mít nárok na český starobní důchod?

Odpověď: Ano, i když pan Wood začal pracovat v ČR až po 31. 12. 2020, bude mít na základě Dohody o obchodu a spolupráci nárok na český starobní důchod v dílčí výši, jestliže v ČR získá dobu pojištění v délce alespoň 1 roku a součtem české a britské doby pojištění splní podmínku potřebné doby pojištění stanovenou českými právními předpisy. Pokud se vrátí zpět do UK, bude mu jeho český důchod vyplácen do UK.

Peněžité dávky v nemoci a mateřství

1. dotaz: Několik let jsem pracovala ve Velké Británii, nyní jsem těhotná a chtěla bych v ČR žádat o peněžitou pomoc v mateřství (dávku v mateřství). Je to možné?

Možné varianty:

  • V UK jsem pracovala v letech 2015 až 2020. V únoru 2021 jsem se vrátila do ČR a začala zde od 1. 3. 2021 pracovat, z této činnosti jsem nemocensky pojištěná. Termín porodu mám 1. 8. 2021.
    • Odpověď: Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) musíte dle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, splnit dvě podmínky https://www.cssz.cz/web/cz/penezita-pomoc-v-materstvi  – v době nástupu na PPM být účastníkem nemocenského pojištění (nebo být v ochranné lhůtě z tohoto pojištění) a být nemocensky pojištěna minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Pokud budete ke dni nástupu na PPM v pojištěném zaměstnání, splňujete první podmínku. Ke dni nástupu na PPM (v rozmezí mezi 6. 6. 2021 až 20. 6. 2021) budete mít v ČR 97, respektive 111, dnů nemocenského pojištění.  Jelikož jste se ke konci přechodného období nacházela v přeshraniční situaci s UK (viz výše), vztahuje se na Vaši situaci Výstupová dohoda. Výstupová dohoda zachovává migrujícím pracovníkům jejich nabytá práva, a to i co se týče získaných dob pojištění. Dobu pojištění (pokud svým charakterem odpovídá českému nemocenskému pojištění) tak lze připočíst k dobám nemocenského pojištění získaných v ČR (zásada sčítání dob pojištění je zakotvena v čl. 6 Nařízení EU 883/2004, na který Výstupová dohoda odkazuje). Získaná doba pojištění se prokazuje na tiskopisu E104 nebo na S041. O tento tiskopis si požádáte buď sama u britské instituce, nebo může OSSZ (po podání žádosti o PPM) požádat o doby pojištění  britskou instituci.  Pokud by se tedy doba pojištění získaná v UK přičetla k nemocenskému pojištění v ČR, bude splněna i druhá podmínka nároku na PPM a nárok na PPM by vznikl. OSSZ Vás může požádat o vyplnění čestného prohlášení, že jste ke konci přechodného období měla pobytová práva k UK (tj., že jste byla registrována v UK v tzv. EU Settlement Scheme).
  • V UK jsem pracovala v letech 2015 až 2020. V únoru 2021 jsem se vrátila do ČR a registrovala se na úřadu práce. Získala jsem nárok na podporu v nezaměstnanosti. Termín porodu mám 1. 8. 2021.
    • Odpověď: Vaše přeshraniční situace s UK trvala po dobu přechodného období, Vaše případné nároky v sociálním zabezpečení se tedy budou řídit Výstupovou dohodou. OSSZ Vás může požádat o předložení čestného prohlášení, že jste ke konci přechodného období měla pobytová práva k UK (tj., že jste byla registrována v UK v tzv. EU Settlement Scheme).

      Výstupová dohoda odkazuje v oblasti sociálního zabezpečení na použití koordinačních nařízení EU (nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a jeho prováděcího nařízení č. 987/2009).

      Nárok na PPM byste mohla získat za splnění následujících podmínek:
      • po návratu z UK do ČR jste se registrovala na ÚP ČR a byl Vám přiznán nárok na podporu v nezaměstnanosti (ÚP ČR nicméně podporu v nezaměstnanosti přizná jen v případě, že jste si skutečně po dobu zaměstnání v UK zachovala v ČR centrum svých zájmů, tedy bydliště;
      • při splnění potřebné doby účasti na nemocenském pojištění (respektive obdobném pojištění v UK – minimálně 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM).
      • K nástupu na PPM musí dojít v tzv. ochranné lhůtě (Ochranná lhůta trvá až 180 kalendářních dnů, pokud pojištění trvalo alespoň tuto dobu a skončilo v době těhotenství pojištěnky, pokud pojištění trvalo méně než 180 dní, je i ochranná lhůta kratší. U pendlerek, které nemají v ČR poslední zaměstnání, tato ochranná lhůta plyne od konce pojištění/zaměstnání v UK).
      • Výše dávky ale nebude stanovena na základě britských příjmů, nýbrž na základě výdělku, který by dosáhla osoba na obdobné pozici (kterou jste vykonávala v UK) v ČR.
  • V UK jsem začala pracovat únoru 2021, mám zde smlouvu na dobu určitou do 31. 12. 2021. Poté se plánuji vrátit do ČR a založit rodinu. Jak to bude s dávkami v mateřství?
    • Odpověď: Vaše přeshraniční situace s UK vznikla až po 31. 12. 2020, Vaše případné nároky v sociálním zabezpečení se již nebudou řídit Výstupovou dohodou, ale Protokolem o koordinaci sociálního zabezpečení, který je součástí Dohody o obchodu a spolupráci, TCA.

      Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) musíte dle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, splnit dvě podmínky https://www.cssz.cz/web/cz/penezita-pomoc-v-materstvi  – v době nástupu na PPM být účastníkem nemocenského pojištění (nebo být v ochranné lhůtě z tohoto pojištění) a být nemocensky pojištěna minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Pokud po Vašem návratu do ČR vstoupíte do nemocenského pojištění a ke dni nástupu na PPM nebudete mít dostatečnou dobu pojištění v ČR, lze k českému nemocenskému pojištění připočítat pojištění, které je obdobného rázu jako české nemocenské, a které jste získala v UK (pokud spadá do období dvou let před nástupem na PPM). Britské pojištění se zohlední podle čl. SSC. 7 Protokolu o koordinaci sociálního zabezpečení, který obsahuje zásadu sčítání dob pojištění (kdy se k národnímu pojištění přičte pojištění stejného druhu, které vzniklo v jiném státě). 

      Protokol o koordinaci sociálního zabezpečení (na rozdíl od Výstupové dohody) neobsahuje žádnou zvláštní úpravu pro pendlery (přeshraniční pracovníky). Pokud jste po ukončení práce v UK nezačala pracovat (resp. být nemocensky pojištěna) v ČR, nárok na dávku PPM Vám nevznikne.

2. dotaz: Byl jsem na pracovní cestě v UK a během cesty jsem onemocněl. V UK jsem navštívil lékaře, který konstatoval dočasnou pracovní neschopnost po dobu minimálně 10 dnů a vystavil mi britské potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti („Statement of Fitness for Work for Social Security and Statutory Sick Pay“). Můžu toto potvrzení předložit svému českému zaměstnavateli?

Odpověď: Ano, jak Výstupová dohoda, tak Protokol o koordinaci sociálního zabezpečení, který je součástí Dohody o obchodu a spolupráci, TCA, obsahují ustanovení o vzájemném uznávání národních tiskopisů prokazujících dočasnou pracovní neschopnost (platí tedy stejné podmínky jako u ostatních členských států EU).

 

(aktualizováno 3. 3. 2021)