ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.

18 07/2022 Praha

Nina Horová: Ročně vzděláváme 6 000 zaměstnanců

18. 07. 2022
Nina Horová: Ročně vzděláváme 6 000 zaměstnanců

Oddělení vzdělávání pod vedením Mgr. Niny Horové zajišťuje vzdělávání na všech úrovních napříč celou ČSSZ s více než osmi tisíci zaměstnanci. V jeho kompetenci jsou také agendy hodnocení zaměstnanců nebo úřednických zkoušek. Organizačně spadá oddělení pod odbor personální.

Vaše oddělení je jedním z prvních, které noví zaměstnanci poznají. Kolik lidí zde pracuje a jaká je hlavní náplň jejich činnosti?

V prvních dnech po nástupu jsou noví zaměstnanci informováni o kurzech, které mají k dispozici a usnadní jim prvotní orientaci v úřadu a adaptaci na nové prostředí. Toto zajišťuje oddělení vzdělávání a v regionech kolegové personalisté. Oddělení vzdělávání, je organizačně začleněno v ústředí ČSSZ a má pět zaměstnanců.

Jak často vypracováváte a zařazujete nové kurzy do systému vzdělávání?

Do vzdělávacího systému jsou nová témata zařazována průběžně v reakci na potřebách úřadu. Jedná se především o legislativní změny v oblastech, které se dotýkají hlavních činností ČSSZ, organizační změny a s tím související úpravy pracovních postupů a v neposlední řadě se realizují průřezová školení pro všechny státní zaměstnance.

Vzdělávání není jen o vstupních kurzech. Jaké další naši zaměstnanci nejčastěji absolvují?

Obecně lze říci, že nejčastějším způsobem, jakým zaměstnanci získávají a prohlubují si odborné znalosti, jsou metodická školení a porady v oblastech jimi vykonávaných agend. Ročně se těchto vzdělávacích aktivit účastní kolem 6 000 zaměstnanců.

Dnes je standardem vzdělávání online. Jak je na tom v tomto směru ČSSZ?

V ČSSZ využití online vzdělávání není záležitostí pouze poslední doby, máme s ním již dvacetiletou zkušenost. Nový zaměstnanec se s online formou vzdělávání setká velmi brzy a to v rámci studia tzv. vstupního vzdělávání. V online formě jsou zajišťována i další školení. V současné době se jedná o převažující způsob předávání znalostí a potřebných informací našim zaměstnancům.

Nedávno byl spuštěn Moodle. V čem je nové prostředí elektronického vzdělávání jiné a lepší?

Platformu pro elektronické vzdělávání Moodle si na rozdíl od předchozího e-learningového nástroje, který jsme na ČSSZ využívali, spravujeme výhradně vlastními zdroji, což přináší významnou finanční úsporu. Moodle se díky své variabilitě může stát důležitým prostředím využitelným nejen pro online výuku, ale také pro sdílení důležitých informací a dat v rámci našeho úřadu.

Jak probíhá spolupráce ČSSZ se vzdělávacími organizacemi a univerzitami?

Spolupracujeme s celou řadou externích vzdělávacích subjektů, přičemž za významnou považujeme spolupráci s vysokými školami. Společně dlouhodobě realizujeme kurzy na míru, např. s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy již 20 let pořádáme specializační kurz zaměřený na vybrané právní oblasti.

Jaké možnosti mám jako nováček v ČSSZ, pokud bych chtěl zlepšit své znalosti v některé oblasti?

Po dohodě s vedoucím zaměstnancem je možné nového zaměstnance zařadit do některého z pravidelně se opakujících školení nebo pro něj zajistit kurz z nabídky externích dodavatelů. Již v rámci adaptačního procesu je nováčkovi naplánováno školení, možností je celá řada, nicméně vždy by se mělo jednat o takové vzdělávání, které bude odpovídat jeho profesnímu zaměření.