ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.

11 05/2023 Praha

Milan Blažek: Zásadní je odborná znalost problematiky

11. 05. 2023
Milan Blažek: Zásadní je odborná znalost problematiky

Oddělení ekonomiky a financování, které má Ing. Milan Blažek jako vedoucí již přes tři roky na starosti, řeší primárně rozpočet a finanční prostředky pro celou ČSSZ. Za svou pracovní kariéru získal absolvent VŠE v Praze od začátku 90. let pracovní zkušenosti v bankovním sektoru i ve státní správě na nejrůznějších řídících pozicích.

Máte bohaté zkušenosti na postech ve státním sektoru. Jaká byla vaše profesní cesta před ČSSZ?

Ve státní správě pracuji již od roku 2000. Tehdy jsem začínal v Konsolidační bance a poté působil na Ministerstvu životního prostředí, následně na generálním finančním ředitelství, a v organizaci spadající pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ještě předtím, před působením ve státní správě, jsem pracoval po roce 1990 především v bankovním sektoru.

Co vás do ČSSZ přivedlo?

V tehdejším zaměstnání byla v rámci reorganizace naše organizace sloučena s jinou. Pracovní nabídka v ČSSZ byla tou, která mě zaujala, neboť se celou kariéru ve státní správě pohybuji kolem financí a rozpočtu, tak jsem to zkusil.

Tři a půl roku vedete oddělení ekonomiky a financování. Co je vaší hlavní pracovní náplní?

Jako vedoucí oddělení dohlížím především na to, aby úkoly byly plněny včas a v odpovídající kvalitě. K tomu je důležitá odborná znalost problematiky a také to, aby byla zajištěna kvalitní zastupitelnost, což bylo zejména v posledních dvou letech kvůli covidu někdy obtížné, ale zvládli jsme to, doufám k všeobecné spokojenosti.

Jak vaše oddělení funguje?

Oddělení má jedenáct zaměstnanců včetně mě. Vzhledem k tomu, že obsazení oddělení je velmi kvalitní, pracuje dobře, a to i přes široký záběr činnosti, které zajišťuje. Rozpočet je v posledních letech pod velkým tlakem, jeho snižování je vyžadováno i přes výraznou inflaci, což samozřejmě není jednoduchá věc. V oddělení řešíme i finanční prostředky na pořizování investic, kde je ten tlak podobný.

Jak náročné je každý rok rozpočet navázaný na ten státní sestavit?

Rozpočet ČR se řídí zákonem o státním rozpočtu na daný rok a je v poslední době ovlivňován vývojem ekonomik v EU, které doznaly výrazných změn při pandemii covid a samozřejmě i vlivem vojenského konfliktu na Ukrajině. A rozpočet ČSSZ, který je součástí státního rozpočtu, je tím také výrazně ovlivněn. Jak jsem již uvedl výše, rok od roku je práce na rozpočtu složitější, protože úsporná opatření v mnoha případech neumožňují zajistit všechny činnosti v požadovaném rozsahu a kvalitě. Ale abych odpověděl na otázku, ano, je to náročné a někdy až na hranici možného a musíme hledat úspory ve všech oblastech.

Jakým způsobem se rozhoduje, na které oblasti půjde kolik financí u tzv. věcných výdajů, tedy těch k zajištění chodu organizace?

Prioritní úkoly a činnosti by měly být pokryty jako první, samozřejmě společně s výdaji na běžný, byť úsporný, provoz organizace, tzn. energie, materiální zabezpečení a další výdaje. I tyto výdaje je nutné minimalizovat, což se v současné době děje. Jak jistě všichni zaznamenali, na základě rozšíření elektronizace administrace procesů nastal velký posun v úspoře tisku a s výměnou osvětlení a optimalizací vytápění dochází také k úspoře energií. Na druhé straně je důležité zmínit, že každá budoucí úspora závisí na výdajích v současnosti, např. úprava aplikací, výměna osvětlení, zateplení budovy aj. O konečné podobě rozpočtu ČSSZ se rozhoduje na poradě vedení, resp. ústřední ředitel.

Mohou od vás v oblasti rozpočtu přijít nějaké návrhy?

No, neřekl bych, jestli mohou, ale spíš že musí. Při přípravě návrhu rozpočtu ekonomický odbor zpracovává požadavky celé ČSSZ, komunikuje se všemi finančními místy a snaží se dát jejich požadavky do souladu s přidělenými prostředky a předkládá na poradu vedení ČSSZ takový návrh, který by nejlépe pokryl všechny potřeby ČSSZ, a upozorňuje na rizika spojená s případným nedostatkem finančních prostředků.

Sledujete jako ekonom více veřejné finance? Máte oblast, která vás v tomto odvětví zajímá?

Nijak zvlášť, i když samozřejmě se o to zajímám a většinou se zaměřuji na oblasti, s nimiž se setkávám v práci a o kterých mám nějaké informace. Díky tomu si pak mohu na věc udělat vlastní názor, který by v jiném případě, bez relevantních informací, mohl být hodně zkreslený. Víte, všichni jsme ve své podstatě ekonomové, protože každý nějakým způsobem řídí svou domácnost, a neměli bychom na to zapomínat, když přijdeme do práce. To znamená i v pracovním procesu se snažit používat zdravý selský rozum a používat nám přidělené zdroje efektivně a hospodárně.