ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.

9 05/2024 Praha

Martin Karim: Právo je velmi zábavná disciplína

9. 05. 2024
Martin Karim: Právo je velmi zábavná disciplína

Od podnikání a práce manažera se JUDr. Martin Karim před šesti lety přesunul do ČSSZ na oddělení mezinárodněprávní, kde působí jako metodik. Předně ho obecně baví právo, které i dále studuje, a zahraniční problematice se věnuje se zájmem i mimo zaměstnání.

Vlastnil jste rodinnou firmu, od 90. let jste podnikal v oblasti distribuce potravin. Není nástup do ČSSZ velkou změnou?

Skutečně je opravdu velký rozdíl mezi prací metodika a prací manažera. Aby mne téměř 30 let podnikání bavilo, musel jsem čas od času začít s nějakou novou činností. Přes maloobchod, distribuci, dovoz potravin a obchod s řetězci jsem se posunul až do oblasti poradenství. Má poslední podnikatelská aktivita je spojena se společností registrovanou Komorou daňových poradců ČR a se spoluprací s mou manželkou Olgou, která je právnička a daňová poradkyně.

Pracujete u nás už šestým rokem. Proč jste si právě ČSSZ tehdy vybral jako svého zaměstnavatele a jak se vám u nás líbí?

Nehledal jsem „něco se stravenkami na béčku“, ale práci v právnické profesi, která by mě bavila. Práce v mezinárodněprávním oddělení tyto podmínky splňuje. Není sice příliš jednoduchá, nový metodik se ji musí poměrně dlouho učit, ale vynaložené úsilí se vyplatí. Nenudím se ani chvíli. Jako bonus mám skvělého vedoucího a pracuji jako součást skvělého týmu.

Popsal byste trochu náplň své práce metodika mezinárodněprávního oddělení?

Kdybych ji měl k něčemu přirovnat, tak je jako cibule. Jednotlivé vrstvy se však loupou po dobu několika let. Je to dáno tím, že teritoriálně se naše práce vztahuje na celý svět a veškeré zahraniční i tuzemské právní úpravy v oblasti sociálního pojištění, protože pojištěnci mohou získat doby pojištění ve všech zemích světa, a dalším jejím rozměrem jsou různé právní úpravy historicky platné po dobu života našich pojištěnců. Musíme být také jazykově vybaveni – já komunikuji rusky, anglicky a německy, kolegyně i v dalších jazycích. Naše práce je neuvěřitelně pestrá. Sahá od zodpovídání dotazů klientů, vydávání odborných stanovisek přes tvorbu metodiky k mezinárodním smlouvám, testování nově zaváděných aplikací až po školení ostatních zaměstnanců atd. 

Zabýváte se důchody s mezinárodním prvkem. Specializujete se na nějakou oblast?

Nespecializuji se. Často ale řeším přeplatky na důchodech vzniklé po smrti oprávněných poživatelů.

Problematice sociálního zabezpečení se věnujete také při dalším studiu práva. Co vás na tomto oboru tak zaujalo?

Právo považuji obecně za velmi zábavnou disciplínu. Hodně mě zajímá oblast důchodů a s rozpaky sleduji, jak nejsme schopni velmi dlouhou dobu začít tuto oblast reformovat. Zatím se jedná jen o parametrické změny, popravdě někdy nahodilé a zjevně nepříliš promyšlené.

Věnujete se i dalším tématům spjatým se zahraničím. Patří zahraniční problematika mezi vaše zájmy?

Ano, patří. Nežijeme totiž své životy v izolaci a zahraniční dění na nás má velmi podstatný vliv.

Doporučil byste ČSSZ uchazečům o práci, kteří třeba váhají, zda se k nám hlásit?

Určitě bych doporučil o práci v ČSSZ uvažovat, je to práce nejen užitečná, ale i zajímavá. Mrzí mě, že v porovnání s vyspělými evropskými státy má Česká republika ohledně svých zaměstnanců co zlepšovat, ale věřím, že když je zde prostor ke zlepšení, tak k němu v dohledné době dojde.

Prozradíte něco o sobě, jak trávíte volný čas, co vás baví atp.?

Baví mě moje rodina a mé skvělé čtyři děti, turistika a lyžování. Miluji plavby po Berounce a fascinují mě hory. Rád také pomáhám druhým, například tím, že jim pro bono radím v občanské poradně nebo je i občas zastupuji u soudu. Ve volném čase někdy pomáhám s dohlížením a kontrolingem, píšu nebo studuji právo a jazyky. Volný čas rád trávím občas i s Piráty.