ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.

8 08/2022 Praha

Lukáš Aldorf: Práce je o nás, o lidech

8. 08. 2022
Lukáš Aldorf: Práce je o nás, o lidech

ČSSZ je velká organizace, která vyžaduje pevnou oporu v odbornících z mnoha různých oblastí. Personalisté proto u nás mají plné ruce práce a jistou podporou je jim v tomto ohledu oddělení správních činností pro státní službu ČSSZ, které vede JUDr. Lukáš Aldorf, Ph.D.

Název oddělení zní složitě, čemu se za sedm let jeho existence především věnujete?

Ano, máte pravdu. Název oddělení zní poněkud tajemněji, a abych se přiznal, sám jsem neměl zcela jasnou představu o tom, co bude práce na tomto oddělení obnášet, když jsem se sem před necelými sedmi lety hlásil. Každopádně teď už je to o něco lepší, tak se to pokusím popsat. Naše oddělení zjednodušeně řečeno poskytuje právní (a do jisté míry i metodickou) podporu v oblasti personální na České správě sociálního zabezpečení, což je potřeba i s ohledem na právní úpravu státní služby. Zároveň vyřizujeme opravné prostředky a stížnosti v oblasti státní služby a snažíme se o rozvoj péče o naše zaměstnance.

Sám jste dříve zmínil, že „práce je o nás, o lidech“, co to pro vás znamená v praxi?

No, ono to zní jako hrozné klišé, ale – věřte mi nebo ne – myslím to vážně. A nemyslím jen naši práci jako zaměstnanců personálních útvarů, kdy například tvoříme systém benefitů v zásadě podle toho, co si zaměstnanci přejí. Myslím práci většiny z nás. Primární účel ČSSZ je poskytnout peníze osobě, která se ocitla v jedné z určených tíživých sociálních situací, v důsledku kterých není po určitou dobu schopna (či to po ní nelze spravedlivě požadovat) vykonávat práci. A může se jednat třeba o nemoc, stáří, invaliditu apod. Vždy je na druhé straně nějaký člověk, v nějaké ne zrovna příjemné situaci s nějakým životním příběhem. Nejsou to jen „rodná čísla“ či „čísla jednací“. A právě na to je třeba myslet a nezapomínat na to. A možná právě kvůli tomu si někteří z nás vybrali tuto práci, byť může být (a přinejmenším v poslední době určitě je) velmi náročná.

Jaké typy zaměstnanců nejčastěji postrádáte?

No, už jsem se tu setkal s mnoha typy zaměstnanců, ale stále mě dokáže hodně věcí překvapit. Každopádně pokud to beru z personálního hlediska a z vlastních zkušeností, tak mi přijde, že největší problém je nalézt a udržet zaměstnance ve větších městech, přičemž situace je nejhorší v Praze, kde nejsme schopni na pracovním trhu v oblasti odměňování bohužel konkurovat. A pokud jde o konkrétní typy, tak mi přijde, že by tu mohlo být více zaměstnanců s tvůrčím duchem a iniciativou k vymýšlení a následné realizaci úprav pracovních postupů tak, aby byly efektivnější.

Jak vnímáte pracovní prostředí v ČSSZ?

Za mě nejpodstatnějším aspektem pracovního prostředí vždycky bude pracovní kolektiv. A to samé platí pro většinu z nás, ať si to vědomě přiznáváme či nikoli. A právě tato oblast vyžaduje neustálou péči ze strany všech zúčastněných, včetně vedoucích zaměstnanců. Pokud nic jiného, určitě stojí za to každé ráno podřízené zaměstnance obejít a prohodit pár slov, ideálně s mimopracovní tematikou. Zároveň lze tuto příležitost následně využít k pracovním záležitostem, přidělení úkolů apod. Je zkrátka třeba, aby zaměstnanci cítili zájem a věděli, že za vedoucím zaměstnancem mohou s čímkoli zajít. Ale jak jsem už říkal, není to jen o vedoucích zaměstnancích, je to o celém pracovním týmu. Jinak do budoucna by bylo fajn prohloubit a rozšířit možnosti práce z domova.

Na co byste uchazeče o práci u nás nalákal?

Tohle je oblíbená otázka a chtělo by se říct, že rozhodně ne na peníze. A samozřejmě to tak do značné míry je, ale i odměňování je třeba vnímat z jiných úhlů. Jedna věc je výše platu (kde konkurujeme zejména soukromému sektoru a zejména ve velkých městech špatně), ale druhá věc je jistota výplaty platu a ještě k tomu včasné výplaty. My to bereme jako samozřejmost, ale není to tak, a to tím spíše v této době covidové a válečné.

Jinak podle mě máme na co nalákat i kromě jistoty včasné pravidelné výplaty. Je to vysoká míra jistoty, stability zaměstnání, pracovní doba v běžném režimu (a s výjimkou specifických pozic) skutečně osmihodinová a bez přesčasů s pružným rozvržením, vysoký počet dnů placeného volna a možnost sladění pracovního života s životem osobním. Pak to jsou dnes již standardní benefity typu stravenky (u nás však s nízkým příspěvkem zaměstnance), příspěvek na „penzijní spoření“, Cafeteria či „MultiSportka“. A to nejlepší nakonec, jak jsem již říkal, je to smysluplná práce, která pomáhá lidem.