ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.

30 01/2024 Praha

Klientské centrum pro důchodovou agendu bude pro všechny tři okresy Plzeň-sever, Plzeň-jih a Plzeň-město umístěno od 1. 3. 2024 na OSSZ Plzeň-město se sídlem v ulici Americká

30. 01. 2024

Veškerou agendu důchodového a nemocenského pojištění nyní vyřizují v Plzni tři klientská centra: OSSZ Plzeň-město (ul. Americká), OSSZ Plzeň-sever (ul. Goethova) a OSSZ Plzeň-jih (ul. Lobezská). Od 1. 3. 2024 se přesunou přepážky důchodové agendy OSSZ Plzeň-sever a OSSZ Plzeň-jih na OSSZ Plzeň-město, kde vznikne společné centrum pro vyřizování všech záležitostí ohledně důchodů pro všechny okresy se sídlem v Plzni (sever, jih i město).

Žádná z okresních správ nepřestane na svém místě působit. Změny se netýkají nemocenské agendy. Změna se netýká ani zaměstnavatelů a OSVČ, kteří své záležitosti budou řešit na stejných místech jako doposud. Přesunou se pouze přepážky klientského centra vyřizující agendu důchodového pojištění na OSSZ Plzeň-jih (Lobezská) a na OSSZ Plzeň-sever (Goethova). Klientské centrum OSSZ Plzeň-město (Americká) bude vyřizovat požadavky klientů všech tří okresů (sever, jih i město). Pro klienty OSSZ Plzeň-město se nic nemění.

Klienti se od 1. 3. 2024 budou při podání žádosti objednávat na OSSZ Plzeň-město, OSSZ Plzeň-jih a OSSZ Plzeň-sever pouze na adresu Americká 28–30 v Plzni. Místo je dobře dostupné městskou hromadnou dopravou (trolejbusovými linkami 10, 11, 12, 15, 16, 17 nebo autobusovými linkami 20, 27, 34 a 35 s výstupem ve stanici Mrakodrap, která je jen několik desítek metrů od hlavního vchodu do budovy OSSZ na Americké; případně z ulice Goethova, kde je zastávka trolejbusových linek 13 a 14). Parkování při volbě cesty osobním automobilem je v přilehlých ulicích (s parkovacími zónami B a C), osoby se zdravotním postižením mohou při návštěvě OSSZ bezplatně parkovat na vyhrazeném parkovacím místě v areálu OSSZ.

Podat žádost o důchod je možné online bez návštěvy úřadu

Pokud se klient chystá na OSSZ kvůli sepsání žádosti o důchod, připomínáme, že lze nově žádat o důchod i online z pohodlí domova. Od prosince 2023 byla spuštěna online služba ePortálu ČSSZ „Žádost o důchod online“, prostřednictvím které mohou naši klienti podat svou žádost o důchod (starobní, invalidní i pozůstalostní), a to s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty.

Souhrnné informace naleznete také v letáku (PDF 767,79 kB).