Sleva na pojistném zaměstnance
Se změnou předpisů o sociálním zabezpečení s účinností od 1. 1. 2025 se upouští od trvalého navyšování starobního důchodu za další výdělečnou činnost při pobírání tohoto důchodu a na místo toho se zavádí sleva na pojistném.
Podmínky pro uplatnění nároku na slevu
Zaměstnanec, který je poživatelem starobního důchodu, dosáhl důchodového věku a vznikl mu nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši podle zákona č. 155/1995 Sb., má nárok na slevu na pojistném za kalendářní měsíc. Podmínky musí být splněny po celý kalendářní měsíc, za který zaměstnanec slevu uplatňuje.
Slevu uplatňuje zaměstnanec u svého zaměstnavatele (nejdříve za leden 2025). Vykonává-li zaměstnanec u téhož zaměstnavatele zároveň více zaměstnání, uplatňuje nárok na slevu jen jednou pro všechna zaměstnání; pokud na skončené zaměstnání bezprostředně navazuje u téhož zaměstnavatele další zaměstnání, platí uplatnění nároku na slevu i pro toto navazující zaměstnání.
Zaměstnanec může uplatnit nárok na slevu u svého zaměstnavatele nejdříve za kalendářní měsíc, ve kterém uplatnil slevu u zaměstnavatele (tedy např. když zaměstnanec uplatní slevu u zaměstnavatele 4. února 2025, slevu může uplatnit až za měsíc únor 2025, nikoliv za leden 2025). Slevu nelze uplatnit zpětně.
Spolu s uplatněním slevy musí zaměstnanec zároveň doložit splnění výše uvedených podmínek, a to buď- doložením rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestným prohlášením o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši, nebo
- potvrzením plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží.
Zaměstnavatel je ze zákona povinen mít uvedené doklady ve své evidenci o zaměstnancích, kteří u něj uplatnili nárok na slevu na pojistném. Den, ve kterém svému zaměstnavateli zaměstnanec tyto doklady doloží, se považuje za den uplatnění slevy na pojistném.
Výše slevy na pojistném zaměstnance
Výše slevy na pojistném zaměstnance za kalendářní měsíc činí 6,5 % z vyměřovacího základu zaměstnance. Sleva se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.
S ohledem na zaokrouhlování je správný výpočet pojistného u zaměstnance takový, že se nejdříve stanoví pojistné u zaměstnance ve výši 7,1 % z vyměřovacího základu, následně se stanoví sleva na pojistném ve výši 6,5 %, která se samostatně zaokrouhlí a následně se od pojistného odečte. Rozdíl je pojistné za zaměstnance, které zaměstnavatel zaměstnanci srazí z příjmů, které mu zúčtoval.
Pokud bude z částky pojistného, jehož poplatníkem je zaměstnanec, odečtena zaměstnavatelem vyšší částka, než měla být odečtena, nebo byla odečtena sleva, aniž by byly splněny podmínky nároku na ni, považuje se částka, o kterou bylo pojistné takto zkráceno, za dluh zaměstnavatele na pojistném (vznikl nedoplatek pojistného).
Pokud bude z částky pojistného, jehož poplatníkem je zaměstnanec, odečtena nižší částka, než měla být jako sleva odečtena, považuje se tento rozdíl za přeplatek na pojistném. Zaměstnavatel je povinen tento přeplatek vrátit zaměstnanci nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl zjištěn.
Práva a povinnosti zaměstnance v souvislosti se slevou
Zaměstnanec, který uplatnil u zaměstnavatele nárok na slevu na pojistném, se může písemným prohlášením nároku na slevu vzdát, a to nejdříve za kalendářní měsíc, v němž prohlášení předal zaměstnavateli. Vzdání se nároku lze učinit také pro určité období.
Zaměstnanec, který slevu u zaměstnavatele uplatnil, je povinen zaměstnavateli oznámit všechny skutečnosti, které mají vliv na slevu na pojistném zaměstnance, a to do 8 kalendářních dnů ode dne, kdy tato skutečnost nastala.
Pokud zaměstnanec sdělil nebo doložil zaměstnavateli nesprávné údaje nebo nesdělil skutečnosti rozhodné pro nárok na slevu a v důsledku toho byla zaměstnanci poskytnuta sleva neprávem, je zaměstnanec povinen uhradit zaměstnavateli dlužné pojistné ve výši poskytnuté slevy a penále, které je zaměstnavatel povinen v souvislosti s tímto dluhem platit.
Žádost zaměstnance o vrácení přeplatku na pojistném
Pokud zaměstnanec neuplatnil u zaměstnavatele nárok na slevu na pojistném za kalendářní měsíc, ve kterém byly splněny podmínky pro nárok na slevu, považuje se pojistné, které zaměstnanec zaplatil (zaměstnavatel mu je srazil z příjmů), ve výši této slevy za přeplatek zaměstnance na pojistném.
Takto vzniklý přeplatek na pojistném vrací zaměstnanci na základě jeho písemné žádosti doložené potvrzením zaměstnavatele příslušná územní správa sociálního zabezpečení (dále jen „ÚSSZ“) ve smyslu předpisů o pojistném. Pokud dochází k vrácení přeplatku v hotovosti prostřednictvím držitele poštovní licence, hradí náklady za doručení příjemce.
Zaměstnavatel je povinen písemně potvrdit zaměstnanci na jeho žádost výši vyměřovacích základů zaměstnance a skutečnost, zda zaměstnancem byla uplatněna sleva na pojistném za jednotlivé kalendářní měsíce, které zaměstnanec v této žádosti uvedl, a to do 8 dnů ode dne obdržení žádosti. Zjistí-li zaměstnavatel, že v potvrzení uvedl nesprávné údaje, je povinen neprodleně vydat zaměstnanci nové potvrzení. Zaměstnavatel je povinen zaslat na žádost ÚSSZ uvedené potvrzení v uvedené lhůtě také ÚSSZ, pokud ÚSSZ nestanovila delší lhůtu.