Pracovali jste nějakou dobu v Německu a nevíte, zda se vám tato část profesní kariéry započítá do důchodu? V Plzni získáte potřebné informace

Praha 21. 10. 2014

Pro všechny občany, kteří pracují nebo pracovali v České republice i v Německu a tápou v oblasti důchodového pojištění obou států, jsou určeny tzv. česko-německé konzultační dny. Především pro tuto skupinu lidí je připravila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) s německou partnerskou institucí Deutsche Rentenversicherung (DRV). Na své důchodové záležitosti se mohou ptát týmu odborníků z obou států po dva dny – v úterý 4. 11. a ve středu 5. 11. 2014 v sídle Okresní správy sociálního zabezpečení Plzeň-jih.

Informovat občany, kteří získali doby pojištění na území České republiky i Německa o podmínkách nároku na důchod v obou státech a o postupu při vyřizování žádosti o tuto dávku – to je hlavním cílem již tradičních konzultačních dní. Kromě toho jsou pro zájemce z řad veřejnosti připraveny další užitečné rady, včetně informací např. o dokladech potřebných pro vyřizování důchodu, ale i o stavu probíhajícího důchodového řízení.

V úterý 4. 11. 2014 začne konzultační den v 10:00 h a potrvá do 16:00 h. Ve středu 5. 11. 2014 je pro konzultace vyhrazena doba od 9:00 h do 13:00 h, vždy v sídle Okresní správy sociálního zabezpečení Plzeň-jih na adrese Lobezská 12, Plzeň. Konzultace jsou bezplatné, v případě potřeby je zajištěno tlumočení.

O konzultace je tradičně velký zájem. Účastníci by se proto měli předem objednat na telefonních číslech +420 377 426 234 nebo +420 377 426 236. Případně emailem na adrese petra.turkova@cssz.cz nebo sona.stodolova@cssz.cz.

S sebou by měli mít doklady o pojištění, především rodné číslo a číslo důchodového pojištění, občanský průkaz nebo pas, případnou korespondenci s nositelem pojištění, pracovní smlouvy a další související dokumenty.

Česko-německé konzultační dny se konají již po sedmnácté. Tradice byla založena v červnu 2006 v německém Pasově a od té doby se konzultační dny konají střídavě v průběhu roku buď v ČR, nebo v Německu. Letos na jaře byly ve Frankfurtu nad Mohanem. Do Plzně se vracejí - proběhly zde již v roce 2008.

 

plakát cz-de dny