Jaké jsou podmínky nároku na důchodové dávky z České republiky a ze Slovenska? Konzultaci poskytnou začátkem dubna odborníci v Bratislavě

Praha 21. 3. 2014

Ve středu 2. dubna se v Bratislavě uskuteční historicky první slovensko-český konzultační den k důchodům. Připravily jej společně Sociální pojišťovna Bratislava a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Slovensko-český konzultační den proběhne v Informačně-poradenském centru Sociální pojišťovny v Bratislavě. Je určen lidem, kteří pracovali nebo pracují v České republice a na Slovensku a chtějí se osobně informovat o svých důchodových nárocích. Odborní poradci z obou institucí zájemcům poskytnou informace o tom, jaké jsou podmínky nároku na důchod v obou státech, jak postupovat při vyřizování žádosti o důchod, jaké doklady k tomu potřebují, a zodpovědí další související dotazy. Jak se objednat na konzultaci a další praktické informace jsou k dispozici na webu ČSSZ - zde: www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2014/2014-3-6-slovensko-cesky-konzultacni-den-k-duchodum-se-bude-zacatkem-dubna-konat-v-bratislave.htm.

Klienti budou mít zároveň možnost informovat se o podmínkách nároku na dorovnávací přídavek, který byl v České republice zaveden zákonem č. 274/2013 Sb. od 1. prosince 2013. O dorovnávací přídavek mohou žádat lidé, kteří pobírají český starobní důchod, a současně je jim vyplácen starobní důchod ze Slovenska za doby pojištění získané v bývalém Československu. Dosud ČSSZ obdržela více než 2 100 žádostí o tento přídavek. O podmínkách dorovnávání česko-slovenských důchodů informovala ČSSZ v listopadu 2013 – viz: www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2013/prvni-zadosti-o-dorovnani-cesko-slovenskych-duchodu-zacne-cssz-rozhodovat-od-prosince.htm.

Slovensko-český konzultační den navazuje na tradici úspěšných česko-německých a česko-rakouských konzultačních dnů, které ČSSZ ve spolupráci se zahraničními partnery pořádá již řadu let a o které mají klienti velký zájem. Jejich cílem je zprostředkovat lidem, kteří pracovali či pracují v těchto státech, potřebné informace z oblasti důchodového pojištění.

Plakát SK-CZ dny