MPSV: MPSV vydalo historicky první příručku pro osoby se zdravotním postižením

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce usnadnit lidem se specifickými potřebami orientaci v sociálním systému. Právě proto připravilo Příručku pro osoby se zdravotním postižením v roce 2014. V publikaci čtenáři najdou také informace o trhu práce nebo o pomoci při hledání pracovního uplatnění či další praktické rady a tipy v sociální oblasti.
 
 „Uvědomuji si, že pro běžného občana může být obtížné vyznat se v sociálním systému a hledat odpověď na otázky v paragrafech. Ještě složitější může být orientace v zákonech pro člověka s postižením. Právě proto vychází tato příručka,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček.
 
Publikace přináší odpovědi na otázky jako například: jak lze získat průkaz osoby se zdravotním postižením, kdo má nárok na příspěvek na péči, kdo o příspěvku rozhoduje, kde lze žádat o dávky, jaké tiskopisy jsou třeba, jak posouzení nároku na konkrétní příspěvek či dávku probíhá v praxi, jaká je výše příspěvku a jak se vyplácí nebo kde jsou k dispozici kontakty na poskytovatele sociálních služeb.
 
V příručce čtenáři také najdou aktuální informace o sociálním systému ve vztahu k lidem se zdravotním postižením. Dozví se v ní, proč a kdy se změnilo posuzování zdravotního stavu, jak ministerstvo podporuje práci pro osoby se zdravotním postižením, i v čem spočívá zvýšená ochrana handicapovaných na trhu práce. Píše se v ní o speciálních dávkách, obsahuje i informace o invalidních důchodech.
 
Dále se v příručce zájemci dočtou, jak pomáhá osobám se zdravotním postižením Evropská unie, jaké evropské projekty se v České republice realizují a jak taková pomoc vypadá. Evropské peníze pomáhají lidem se zdravotním postižením například sehnat práci nebo získat lepší bydlení.
 
Příručka navazuje na publikace, jež vydává už řadu let Česká správa sociálního zabezpečení, a které jsou pro širokou veřejnost dostupné zdarma. „Přál bych si, aby se publikace stala praktickým rádcem, věřím, že čtenářům pomůže,“ dodává Koníček.
 
V publikaci „Příručka pro osoby se zdravotním postižením v roce 2014“ najdete řadu dalších informací a rad. Publikace, která má 32 stran, vyšla v nákladu 50 tisíc výtisků, její vydání stálo 157 550 Kč včetně DPH. Tištěná publikace je k dispozici ve vestibulech budov MPSV a na kontaktních pracovištích ÚP ČR.