Policie ČR šetří případ napadení úřední osoby

Praha 29. 8. 2013

Ve středu 28. 8. 2013 byla napadena a zraněna posudková lékařka. Po útoku klientky, která byla ozbrojena nožem, utrpěla řezné rány. Případ šetří policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování v Klatovech jako podezření ze spáchání zločinu násilí proti úřední osobě.

Regionální sdělovací prostředky v návaznosti na incident zveřejnily spekulativní informace o rozhodnutí o odebrání invalidního důchodu, které vedlo pachatelku ke spáchání uvedeného činu. Jediné, co lze s ohledem na probíhající šetření Policie ČR uvést, je fakt, že tento motiv je zcela nereálný a žádné takové rozhodnutí vydáno nebylo; navíc lékař posudkové služby není k takovému úkonu kompetentní. Úřední jednání se netýkalo řízení v oblasti posuzování zdravotního stavu pro účely důchodového pojištění.

Ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun o incidentu informoval ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka, přičemž zdůraznil, že zajistit bezpečí zaměstnanců ČSSZ pokládá za svou povinnost. Agresivita klientů vůči úředníkům rok od roku stoupá, bohužel ani osobní útoky nejsou výjimkou. Ačkoliv se v uplynulých letech takto vážný incident ublížení na zdraví nestal, na událost ze včerejšího dne bude ústřední ředitel ČSSZ reagovat přijetím bezpečnostních opatření. „Zejména zaměstnanci, kteří osobně jednají s klienty, nesmí svou práci vykonávat ve strachu. Bohužel nálada ve společnosti a mezi lidmi není vůbec dobrá a často s ní jsou konfrontováni právě naši zaměstnanci, kteří - bez nadsázky - denně čelí slovním výhružkám, náznakům napadení a vyhrožování,“ říká ústřední ředitel ČSSZ a dodává: „Někteří lidé se mylně domnívají, že zaměstnanci ČSSZ jednají v jejich záležitostech ze své vůle, a nechtějí připustit, že se zaměstnanci úřadu řídí platnou právní úpravou, jež je pro ně závazná.“