Leták představuje malou důchodovou reformu v otázkách a odpovědích

Praha, 19. 9. 2011

Formu otázek a odpovědí dostal tištěný leták, který přibližuje takzvanou malou důchodovou reformu. Vydala jej Česká správa sociálného zabezpečení, již několik týdnů je k získání například na všech okresních správách sociálního zapezpeční, MSSZ Brno i územních pracovištích Pražské správy sociálního zabezpečení. Leták zahrnuje dvě etapy změn - ve výpočtu důchodu od 30. září letošního roku a další změny v důchodovém pojištění od 1. ledna 2012.
Leták odpovídá například na otázky Proč se mění způsob stanovení výše starobního důchodu, co se mění a koho se změna týká či například jak je tomu u osob samostatně výdělečně činných. Mezi další zodpovídané dotazy patří mimo jiné například:

- Jaký dopad bude mít tzv. malá důchodová reforma na občany?
- Je časově omezen termín podání žádosti o důchod, který má být vypočten „postaru“?
- Důchodového věku dosahuji až za účinnosti změn. Mám možnost získat důchod vypočtený podle pravidel účinných do 29. 9. 2011?
- Co potřebuji znát pro informativní výpočet důchodu?
- Dojde ke změnám v krácení předčasných starobních důchodů?
- Kdy se má podat žádost o předčasný důchod, aby nedošlo k vyššímu krácení?
- Jakým způsobem se změny dotknou pozůstalostních důchodů?

Nechybí několik konkrétních příkladů srovnání starých a nových výpočtů starobních či předčasných důchodů a také přehledná tabulka dosažení důchodového věku pojištěnců narozených v období mezi lety 1936 až 1977.
Úspornější dvoubarevný oboustranný leták v nákladu 100 tisíc výtisků nahradil v minulých letech vydávaný Průvodce budoucího důchodce.
Lze si jej také stáhnout ve formátu pdf na http://www.cssz.cz/cz/informace/informacni-materialy/letaky

 

Pavel Gejdoš, tiskový mluvčí ČSSZ, tel. 257 062 886

letáky k malé důchodové reformě