OSSZ Opava: Lepší zázemí v novém nahradilo autobusovou výpravnu

Opava 1. 4. 2011

Okresní správa sociálního zabezpečení Opava se přesunula do nově postavené vlastní budovy v Krnovské ulici 75. Slavnostně byla budova předána do plného užívání dnes, za účasti ministra práce a sociálních věcí Ing. Jaromíra Drábka a dalších zástupců vedení MPSV i ČSSZ.

Dosud OSSZ Opava sídlila od podzimu 1990 v pronajatých prostorách, které byly projektovány v roce 1977 jako výpravní budova ČSAD, s přihlédnutím k tehdejším nárokům kancelářské činnosti dopravního podniku. Nebyla proto připravena pro obsloužení takového množství klientů, které dnes OSSZ vyřizuje. Scházel bezbariérový přístup do jednotlivých pater, schodiště neodpovídalo bezpečnostním předpisům. V nové budově jsou již samozřejmostí výtahy. V malých kancelářích byli umístěni někdy až čtyři zaměstnanci. Pokud každý z nich vyřizoval klienta, v místnosti se těsnalo osmi více osob. Klienti si stěžovali na ochranu osobních údajů v případech, kdy se v kanceláři nacházelii další klienti. Dnes jednací pracoviště vyřizují klienta odděleni od ostatních.

V současnosti namísto úzkých chodeb v dopravácké budově příchozí vítají nové klientské prostory s vyvolávacím systémem, popisuje ředitelka opavského pracoviště ČSSZ Ing. Margarita Drastíková. Potěšující je i sociální zařízení v požadované kapacitě. Nová pokladna umožňuje diskrétnost a větší bezpečnost při předávání hotovosti.

Stará budova nevyhovovala ani vnitřnímu chodu organizace – zcela chyběly prostory pro hromadné sdělování informací, porady – nyní vznikla zasedací místnost pro 20 a školicí místnost pro 60 osob. Nedostatečné byly i archivní prostory a prostory pro spisovny.

Původně byla zvažována rekonstrukce původní budovy, po změnách majetkových vztahů ale raději vedení ČSSZ přistoupilo k přípravě stavby nového sídla. V srpnu 2006 navrhl primátor města Opavy, aby novostavba OSSZ Opava vznikla v bývalém armádním areálu v Krnovské ulici. Pro akceptaci tohoto návrhu svědčilo několik charakteristik: v tomto prostoru již nyní sídlí část odborů Magistrátu města Opavy, zejména těch, které zajišťují přenesený výkon státní správy (s velkou koncentrací občanů), v blízkosti je i Úřad práce Opava. Do areálu je vybudován nový vjezd, obsahuje kapacitně rozsáhlé parkoviště a v blízkosti se nachází zastávky linkové i městské hromadné dopravy.

Pozemek získala ČSSZ darem v červnu 2008. Samotná stavba za 99,8 mil. Kč byla zahájena položením základního kamene 19. září 2009. V létě 2010 byla dokončena a zkolaudována hrubá stavba, následovalo vybavování vnitřních prostor, stěhování (vrácení původních prostor nájemci v lednu 2011) a zkušební provoz novostavby. Ten byl ukončen 31. 3. 2011.

OSSZ Opava má 95 stálých zaměstnanců, kteří se starají o agendu více než 54 000 pojištěnců, 46 000 důchodců a 14 000 OSVČ. V roce 2010 přijali 4 100 žádostí o důchod, zpracovali přes 34 000 datových zpráv, vyplatili na 41 000 dávek nemocenského pojištění a provedli 3 800 kontrol dodržování léčebného režimu.

Nová školicí místnost pro 60 osob bude sloužit pro pořádání poradenských dnů pro zaměstnavatele i konzultačních dnů pro OSVČ či budoucí důchodce. První konzultační den určený osobám samostatně výdělečně činným a účetním zpracovávajícím jim agendu se uskuteční 6. dubna 2011. Zaměří se na změny OSVČ od 1. ledna 2011.

 

OSSZ Opava: Lepší zázemí v novém nahradilo autobusovou výpravnu
Foto: František Géla/Deník

OSSZ Opava: Lepší zázemí v novém nahradilo autobusovou výpravnu
Foto: František Géla/Deník

OSSZ Opava: Lepší zázemí v novém nahradilo autobusovou výpravnu
Foto: František Géla/Deník

Nová budova OSSZ Opava

Nové klientské centrum OSSZ Opava

Nové klientské centrum OSSZ Opava

Nové prostory OSSZ Opava

Nové prostory OSSZ Opava

Stavba budovy OSSZ Opava

Pavel Gejdoš, tiskový mluvčí ČSSZ