ČSSZ: peníze na důchody jsou

Praha 28. 11. 2005

Česká správa sociálního zabezpečení zásadně nesouhlasí s článkem „Vládě budou chybět peníze na důchody“ v Mladé frontě Dnes. Redaktorka Martina Patočková v dnešním vydání mimo jiné napsala, že s blížícím se koncem roku budou ve státní podkladně chybět zhruba čtyři miliardy na důchody a dvě až tři miliardy na nemocenskou. A že si tyto prostředky bude třeba půjčit částečně od České pošty, přičemž půjčka přijde vládu na desítky miliónů korun na sankčních úrocích. To ale není pravda.

ČSSZ spravuje systém důchodového a nemocenského pojištění s výjimkou pojištění v působnosti ministerstva vnitra, ministerstva obrany a ministerstva spravedlnosti.

Jak říká ústřední ředitel ČSSZ Ing. Jiří Hoidekr: „ Protože ČSSZ vyplácí většinu českých důchodů a nemocenských dávek, je možné jednoznačně říci:
  1. ČSSZ prostředky na výplatu důchodů a dávek nemocenského pojištění do konce roku má. Lidé se v žádném případě nemusí obávat, že by nedostali důchod nebo nemocenské dávky, na které mají nárok.

  2. Půjčování peněz od České pošty je nesmysl, protože si Česká správa sociálního zabezpečení jako organizační složka státu peníze půjčovat nemůže. Nevěřím, že by 1. náměstek ministra financí Ing. Eduard Janota hovořil v souvislosti s důchody o nějakém překlenovacím úvěru od České pošty.

  3. Není pravda, že by v loňském roce ČSSZ poslala České poště o dvě splátky méně, neboť důchody se nesplácejí, ale zálohují. V článku v Mladé frontě Dnes se mimo jiné píše, že údajná půjčka od České pošty přijde vládu na desítky miliony korun na sankčních úrocích. To je v lepším případě hluboká neinformovanost nebo neznalost, v horším případě lež.“
V současné době je situace s tzv. účtem sociálního pojištění, které spravuje Česká správa sociálního zabezpečení následující: Přebytek na tzv. účtu sociálního pojištění meziměsíčně roste. V říjnu byl ve srovnání se zářím 2005 o jednu miliardu vyšší. Zatímco ke 30. 9. 2005 rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchodové a nemocenské pojištění (tedy sociální pojištění) očištěný o výdaje související s jinými obdobími byl v přebytku 4 miliardy korun, v říjnu to bylo už 5,1 miliard.