Pracovnice ČSSZ skončila po útoku klienta v pracovní neschopnosti

Praha 10. 11. 2004

Pracovnici oddělení důchodového pojištění OSSZ Ostrava – město včera napadl klient. Šlo o poživatele plného invalidního důchodu, který chtěl okamžitě vyplatit invalidní důchod za prosinec 2003. Byl nesprávně přesvědčený, že ho dosud nedostal. ČSSZ se mu přitom invalidní důchod za prosinec 2003 snažila několikrát (v lednu 2004, v únoru 2004, v květnu 2004, v červenci 2004 atd. ) doručit, muž si ho ale nepřevzal. Česká pošta a.s., která hotovostní výplatu důchodů zajišťuje, pak poukazovanou částku vždy musela ČSSZ vrátit zpět s tím, že klient poukázku nepřebírá. Invalidní důchod za prosinec 2003 včetně dalších doplatků si klient převzal teprve v říjnu 2004.

Pracovnice důchodového pojištění včera invalidního důchodce o všem řádně informovala. Muž přesto požadoval hotovostní výplatu důchodu, který už jednou dostal, přímo na přepážce. Nakonec pracovnici silně uhodil do levé části obličeje. Zlomil jí tak na dvou místech nosní kůstky. Zasáhla ostraha, která klienta usměrnila. Na místo přijela Policie ČR, která u útočníka našla velký lovecký nůž. Nyní policisté vše vyšetřují. Pracovnice OSSZ Ostrava – město je v současné době v pracovní neschopnosti.

ČSSZ se snaží své pracovníky chránit bezpečnostními opatření a zejména klade důraz na vznik klientských center na všech svých pracovištích. Tak, aby se všechny věci klientů řešily v bezpečných, střežených a přesně vymezených prostorách. Rovněž navrhla MPSV, aby zaměstnanci ČSSZ měli status veřejného činitele. Více v předchozí TZ.