Útoků a výhrůžek pracovníkům ČSSZ přibývá

Praha 12. 10. 2004

Nejméně devět incidentů zaznamenali v letošním roste pracovníci České správy sociálního zabezpečení v celé republice. Poslední se odehrál nedávno na OSSZ Šumperk. Důchodce si stěžoval na nízkou penzi. Pracovnice okresní správy sociálního zabezpečení, klientovi vysvětlila, že za výši jeho důchodu může fakt, že si řádně neplatil pojistné. Penzistu odpověď doslova rozčílila. Vztek završil výhrůžkou, že si na vedení OSSZ najme nájemného vraha.

S výhrůžkami a nadávkami se pracovníci klientských center a kontaktních míst ČSSZ setkávají téměř denně. Přicházejí i velmi hrubé, vulgární dopisy. Například letos v srpnu důchodce z Karviné, kterému byly na základě exekučního příkazu nařízeny srážky z důchodu, napsal ČSSZ (doslovná citace): „Nešahej mi na důchod, ty … česká neboli pražská. Mám k tomu svojich lidí dost…Šáhneš na důchod, já tebe na...“ Paradoxem je, že ČSSZ je vázána rozhodnutím úřadů, které srážky nařizují a nemůže je zastavit nebo měnit jejich výši.

Agresivita klientů se neomezuje pouze na slovní útoky. Objevuje se čím dál více případů, kdy klient pracovníka ČSSZ napadne fyzicky.

Rozbitím skleněných dveří a úředních desek skončil červnový incident na šumperské OSSZ. Vše způsobil muž, kterému se nelíbila výše jeho invalidního důchodu. Nepříznivou situaci tak řešil několika ranami do skla francouzskou holí. Invalidního důchodce zadržela policie. Vznikla škoda za cca 8 tisíc korun.

Na konci letošního května klient berounské OSSZ nedostal v hotovosti zálohu na nemocenské, protože to zákon neumožňuje. Rozzlobilo ho to a kromě nadávek rozbil pult u přepážky. V dubnu na OSSZ Chomutov skončila podobná situace demolováním nábytku a vykázáním klienta Městskou policií. O měsíc později v květnu škrtil nespokojený klient pracovnici znojemské správy v místě jejího bydliště. Žena musela zůstat v pracovní neschopnosti.

Vážněji skončil incident na OSSZ Kladno. Letos v březnu tam klient kvůli pokutě napadl a zbil ředitelku správy. Žena musela být převezena do nemocnice. Více informací naleznete zde. Po propuštění z nemocnice ředitelka OSSZ na svou funkci rezignovala. Šlo o nejvážnější útok na pracovníka České správy sociálního zabezpečení v letošním roce.

Podobným případům se snaží ČSSZ předcházet tím, že na svých pracovištích průběžně instaluje bezpečnostní zařízení, v nezbytným případech zaměstnává bezpečnostní službu. Způsob, jak je zajištěna bezpečnost zaměstnanců ČSSZ na jednotlivých pracovištích, závisí na finančních prostředcích, které ČSSZ dostává ze státního rozpočtu. ČSSZ také navrhla svému nadřízenému orgánu – Ministerstvu práce a sociálních věcí, aby její zaměstnanci měli status veřejného činitele. Za podobné incidenty by pak byla vyšší trestní sazba.