ČSSZ: Roste agresivita klientů

Praha 2. 6. 2004

Už ke čtvrtému napadení pracovníka České správy sociálního zabezpečení v letošním roce došlo nedávno (na konci května) v Berouně. Jeden z klientů berounské OSSZ – částečný invalidní důchodce – chtěl v hotovosti vyplatit zálohu na nemocenské. Pracovnice správy muži vysvětlila, proč dávku nelze vyplatit. Zdůvodnění ale klient neakceptoval, začal na ženu křičet, později nadávat a nakonec uchopil pult přepážky a vztekle ho porazil. Pult spadl a poškodil se, pracovnice správy naštěstí zraněna nebyla. Klient hned po incidentu utekl. Na místo přijela policie, která nyní celou věc vyšetřuje.

Podobných incidentů na pracovištích ČSSZ v poslední době přibývá. Nejvážnější útok se odehrál na OSSZ Kladno, kde klient letos v březnu kvůli pokutě napadl a zbil ředitelku správy. Žena musela být převezena do nemocnice. Více informací naleznete zde.

V dubnu došlo k incidentu na OSSZ Chomutov. Jeden z klientů chtěl vyplatit nemocenskou dávku v hotovosti s odůvodněním, že mu peníze nechce vyplatit Česká pošta, protože ztratil občanský průkaz i peněžní poukázku. Pracovnice správy muži vysvětlila, že jeho požadavek není oprávněný. Muž ženě nejdřív nadával, poté začal demolovat nábytek. Přivolaná Městská policie klienta uklidnila a z OSSZ vykázala.

O měsíc později – v květnu byla napadena další pracovnice OSSZ, tentokrát znojemské správy. Nespokojený klient na ni zaútočil v místě jejího bydliště – škrtil jí a způsobil zranění, kvůli kterému musela být žena v pracovní neschopnosti. Případem se zabývá policie.

Podobným případům se snaží ČSSZ předcházet tím, že posiluje ochranu svých pracovišť. Instaluje bezpečnostní kamery, bezpečnostní tlačítka spojená s pultem centrální ochrany (většinou tedy policií), v nezbytným případech zaměstnává bezpečnostní službu. Tzv. ochranka, která je finančně velmi nákladná, působí například v Informační kanceláři ústředí České správy sociálního zabezpečení na pražském Smíchově. Zda bude možné zajistit i na další pracoviště stálou ostrahu bezpečnostní službou, závisí na finančních prostředcích, které ČSSZ dostává ze státního rozpočtu.