Sen, který se splnil

„To vypadá jako scéna z Harryho Pottera,“ poznamenal mladý muž a vstoupil do úzké uličky, již kam oko dohlédlo lemovaly kovové lišty a stěny kartotékových pořadačů vytvářející zvláštní magickou strukturu. Ocitl se ve vnitřní části objektu strojové evidence pojištěnců, nacházející se v budově ústředí ČSSZ.

Tato evidence plnila svou funkci nepřetržitě od roku 1936 až do přelomu tisiciletí. Osm metrů vysoká a 142 m dlouhá stěna obsahuje devět tisíc třímetrových kovových zásuvek formátu A5. Celková délka úložného prostoru je 27 km. Od roku 2003 je tento důmyslný archivační systém kulturní památkou. Studenti Školy architektury Akademie výtvarných umění v Praze s prof. Ing.akad.arch. Emilem Přikrylem, kteří přišli do archivu na exkurzi, byli u vytržení. Bez váhání využili možnosti posadit se do dopravníku a vyzkoušet si pohyb do strany i vzhůru a manipulaci s pořadačem, zkoumali materiál stěn i zásuvek, fotografovali. Na otázku, co sem studenty přivedlo, odpověděl Michal Šiška: „V tomto školním roce se z cvičných důvodů zabýváme projektováním menšího archivu a toto je jedna ze skvělých referencí.“ Škola architektury AVU představuje magisterský stupeň studia, předpokládá se, že posluchači jsou připraveni se individuálně rozvíjet a co nejvíce načerpat z osobnosti pedagoga, kolem kterého se seskupují, což je typický způsob studia na AVU.

Exkurze trvala zhruba hodinu. „Teď se cítím přesně tak, jako když máte sen a ten se vám splní,“ řekl na rozloučenou profesor Přikryl a studenti s ním vřele souhlasili.