Důchody
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje své klienty, kteří jsou ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence, že v souvislosti s nabytím účinnosti zákona č. 29/2024, kterým se mění mimo jiné také zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, dojde ke změně ve způsobu výplaty jejich důchodů.
ČSSZ je nově, na základě ustanovení § 64a zákona o důchodovém pojištění, povinna s účinností od 1. ledna 2025 poukazovat jejich důchod na účet věznice nebo ústavu pro výkon zabezpečovací detence, kde trest odnětí svobody nebo zabezpečovací detenci vykonávají. Od tohoto data již tedy nebude možné poukazovat klientům ve výkonu trestu nebo v zabezpečovací detenci důchod poštovní poukázkou B, na jejich osobní účet případně ani na účet jejich manžela/manželky. Výplata důchodu osob ve výkonu trestu či v ústavu pro výkon zabezpečovací detence bude zařízena na účet věznice či ústavu pro výkon zabezpečovací detence.
Výjimkou jsou pouze klienti ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v zabezpečovací detenci, kdy je příjemcem jejich důchodu jiná osoba (např. opatrovník, zvláštní příjemce). V těchto případech bude ČSSZ nadále vyplácet jejich důchod této jiné osobě.
Tuto změnu provede ČSSZ u klientů, kteří jsou aktuálně ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ústavu pro výkon zabezpečovací detence, automaticky. Klienti o změnu žádat nemusí.
Výjimkou jsou pouze klienti ve výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence, jejichž důchod zasílá ČSSZ jiné osobě, např. opatrovníkovi, zvláštnímu příjemci. Těm bude ČSSZ vyplácet důchod i nadále. Nově ovšem mají tyto osoby povinnost věznici nebo ústavu oznámit, že oprávněný je poživatelem důchodu, a zasílat jeho důchod na účet věznice nebo ústavu pro výkon zabezpečovací detence, a to nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy důchod obdrží (§ 64a odst. 2 zákona o důchodovém pojištění).
Jste příjemcem důchodu nebo zvažujete podat žádost o důchod? Vše o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních se dozvíte zde.
Máte „neschopenku“, jsou vaši blízcí nemocní? Vše o „nemocenském“ či „ošetřovném“ a o povinnostech občanů a zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Očekáváte narození miminka, připravujete se na roli maminky a tatínka? Vše o „peněžité pomoci v mateřství“ či „otcovské“ nebo „vyrovnávacím příspěvku“ se dozvíte zde.
Víte, jaké jsou sazby pojistného a koho se placení pojistného týká? Vše o pojistném na sociální zabezpečení a povinnostech zaměstnavatelů se dozvíte zde.
Zaměstnavatelé mají ze zákona v rámci sociálního zabezpečení řadu povinností, od placení pojistného po předávání různých tiskopisů. Jaké povinnosti to konkrétně jsou a jak na podání tiskopisů se dozvíte zde.
Je podnikání hlavním zdrojem vašeho příjmu nebo si podnikáním přivyděláváte? Vše o povinnostech OSVČ nejen v důchodovém pojištění se dozvíte zde.
Zajímá vás, jaké úkoly plní lékaři lékařské posudkové služby? Vše o lékařské posudkové službě a jejích činnostech se dozvíte zde.
Pracujete/pracovali jste v zahraničí či jste v cizině žili? Vše o podmínkách vzniku nároku na důchod nebo nemocenské dávky se dozvíte zde.
Vše o podmínkách a poskytování tzv. odškodňovacích dávek vyplácených zpravidla osobám poškozeným totalitními režimy se dozvíte zde.
Kontaktní informace na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno naleznete zde.
Nevíte si rady a potřebujete poradit? Kontaktujte call centra ČSSZ na čísle 800 050 248.
Chcete si domluvit čas vaší návštěvy OSSZ, využijte náš rezervační systém.